Warsztaty Dronowe – Poznań 19 Listopada

W pierwszym kwartale zeszłego roku tj 26.03.2016r. byliśmy Partnerem I edycji Warsztatów Dronowych w Poznaniu organizowanych przez Macieja Włodarczyka, którego pasjonatom lotnictwa bezzałogowego chyba przedstawiać nie trzeba. Maciej zajmuje się m.in. przestrzenią powietrzną oraz bezzałogowymi statkami powietrznymi. Zebrane doświadczenie umożliwia mu uczenia praktyki zgodnej z obowiązującym stanem prawnym. Wchodzi w szczegóły tak bardzo, jak wymaga tego organizator lub uczestnik szkolenia. 

Już drugi raz będziemy mieli przyjemność współorganizować z Maciejem ten intensywny kurs dronowy. Bądź z Nami 19 listopada w Poznaniu!

Na wstępie zaznaczę, że wspólnie z Maciejem uzgodniliśmy jeszcze atrakcyjniejsze ceny Warsztatów Dronowych dla Naszych kursantów i klientów – zatem jeśli chcesz zaoszczędzić i posiąść ogrom lotniczej wiedzy od jednego z najlepszych specjalistów w kraju, to zapraszam do kontaktu jakub.andraszyk@ironsky.pl lub od razu do wypełnienia niezobowiązującego formularza zgłoszeniowego

Nie da się ukryć, że zakres szkolenia na Naszym kursie UAVO jest bardzo szeroki, zatem nie zawsze jest możliwość wchodzenia w szczegóły i zakamarki przepisów. Maciek skupia się w szczególności na zakresie bardzo ważnym, czyli prawie lotniczym i zasadach lotów. Istotne dla każdego z Was powinno być to, że, pod koniec 2016r. nastąpiły trzy znaczące zmiany w przepisach dotyczących bezzałogowych statków powietrznych – warto być na bieżąco i przypomnieć sobie co i jak. Właśnie dlatego Warsztaty Dronowe są idealnym uzupełnieniem i przypomnieniem wiedzy po kursie UAVO.

Warsztaty zeszłoroczne odbyły się pod koniec kwietnia, więc praktycznie już w sezonie dronowym, dlatego chętnych nie brakowało. Sala była pełna, również Naszych kursantów było całkiem sporo, miło było ponownie się spotkać i porozmawiać. Poniżej po krótce przedstawię Wam, czego możcie się spodziewać na Warsztatach Dronowych prowadzonych przez Maćka, aby nie zdradzać od razu wielu ciekawostek.

img_6222.jpg

img_6200.jpg

Dlaczego warto być na Warsztatach Dronowych?

- poznasz najświeższe przepisy prawa lotniczego dotyczące BSP

- zobaczysz szczegółowy podział przestrzeni powietrznej wraz z zasadami planowania i wykonywania lotów w różnych strefach

- nauczysz się pozyskiwać informacje lotnicze o bieżącej oraz planowanej zajętości przestrzeni powietrznej w kontekście wykonywanych lotów wraz z praktycznymi informacjami lotniczymi.

- dowiesz się jak czytać informacje lotnicze

- dowiesz się kiedy i jak występować o zgody na loty BSP, otrzymasz sprawdzone wzory pism

- poznasz mnóstwo informacji praktycznych

- zaplanujesz loty, tak aby nic cię nie zaskoczyło

- dowiesz się, że latanie w CTR wcale nie musi być kłopotliwe

- nauczysz się czytać NOTAMy zawierające istotne informacje dla operatora drona

- popracujesz z mapą lotniczą

- otrzymasz wzór INOPu

- przez ostatnie ok 2h przećwiczysz planowanie lotów w przeróżnych miejscach naszego kraju

21584546_1628892373802132_798439650_n.jpg

Czy warto? Ankiety i opinie kursantów mówią same za siebie. Zapraszamy! Do zobaczenia kolejny raz w Poznaniu, Warsztaty Dronowe ruszają już 19 listopada! Zapisz się już teraz, wypełnij  formularz zgłoszeniowy lub skontaktuj się mailowo jakub.andraszyk@ironsky.pl

Część z Was może zastanawiać się, czy nie ma tu konfliktu interesów i dlaczego Nasz ośrodek szkoleniowy UAVO - IRON SKY współpracuje z Maćkiem i Warsztatami Dronowymi, odpowiedź jest prosta – Najważniejsze dla Nas, jest Twoje bezpieczeństwo w powietrzu.

Na koniec jeszcze informujemy, że głodni nie będziecie, catering i przerwy ciasteczkowo - kawowe pierwsza klasa :)

img_6184.jpg

Zajęcia odbywały się na wysokości przelotowej większości dronów :) Zdjęcie poniżej z sali szkoleniowej.

img_6188.jpg

Nazwa sali typowo poznańska... prawda? :)

img_6205.jpg

Poniżej Maciej w swoim żywiole w trakcie szkolenia w marcu 2016r.

img_6204.jpg

Opracował: Jakub Andraszyk

Zdjęcia: Jakub Andraszyk

SZKOLENIE UAVO W IRON SKY - 13 POWODÓW DLACZEGO WARTO

img_8811.jpg

 

OPIS SZKOLENIA UAVO VLOS DO WYKONYWANIA LOTÓW W ZASIĘGU WZROKU OPERATORA DRONA

3-dniowe kompleksowe szkolenie zakończone egzaminem (4 dnia), zgodne z najnowszym programem ULC, przygotowujące kursanta do uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO VLOS. Zdobyty podczas kursu szeroki zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej pozwoli Ci nie tylko bezproblemowo zdać egzamin państwowy, ale i czuć się bezpiecznie i pewnie w powietrzu. Zaufaj specjalistom w branży bezzałogowych statków powietrznych, wybierz IRON SKY UAV Technology!

Cena szkolenia UAVO VLOS: 1700 zł brutto

Daty najbliższych szkoleń dostępne w terminarzu szkoleń

13 POWODÓW, DLACZEGO WARTO WYBRAĆ SZKOLENIE DRONOWE WŁAŚNIE W IRON SKY UAV TECHNOLOGY (wszystko w cenie kursu):

1)     Grupowe szkolenie teoretyczne UAVO VLOS

Stawiamy na jakość, dlatego szkolimy w małych grupach do 6 osób. Szkolenie prowadzi zawsze dwóch instruktorów UAVO, więc Twoje pytanie nigdy nie pozostanie bez odpowiedzi.

2)     Indywidualne szkolenie praktyczne UAVO VLOS

Szkolimy indywidualnie – 1 instruktor na 1 kursanta (w przeciwieństwie do większości placówek), bo ważniejsze jest dla Nas Twoje bezpieczeństwo w powietrzu i efektywność lotów, niż masowe szkolenie operatorów dronów.

3)     Wynajem drona/akumulatorów na czas szkolenia

Nie musisz mieć swojego drona na szkolenie, bo będziesz latać na Naszych dronach, bez dodatkowych opłat i ukrytych kosztów! Chcesz latać na swoim dronie, ale masz zbyt mało akumulatorów? To nie problem, również Ci je wypożyczymy na czas kursu!

4)     Drukowane materiały szkoleniowe

Wyselekcjonowana sprawdzona wiedza bez zbędnych zapisów i niejasnych schematów. Materiały edukacyjne dytujemy zawsze po nawet najmniejszych zmianach w wymogach szkoleniowych ULC, nowelizacjach ustaw i rozporządzeń, dlatego masz pewność, że Twoja wiedza jest aktualna. Dostajesz pełen zakres materiałów (120 stron A4), a nie okrojony skrypt szkoleniowy.

5)     Pełne wyżywienie: obiad, ciastka, kawa, herbata, napoje 

Głodny nie skupisz się na słuchaniu wykładów, tylko burczącego brzucha, dlatego każdy z uczestników kursu wybiera z karty dań to, na co ma ochotę każdego dnia szkolenia.

6)     Egzamin wewnętrzny sprawdzający wiedzę po kursie 

Sprawdzamy czego się nauczyłeś, a z czym masz problemy, omawiamy egzamin wewnętrzny z kursantami, dzięki temu w prosty sposób wiesz na co musisz zwrócić szczególną uwagę podczas nauki.

7)     Organizacja egzaminu państwowego z egzaminatorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej

Współpracujemy z wieloma egzaminatorami na terenie całej Polski, więc możesz zdać egzamin u Nas po kursie lub w innym regionie kraju, do którego będziesz miał bliżej.

8)     Rabaty w Naszym sklepie

Doceniamy kursantów, dlatego możesz liczyć na niespotykanie atrakcyjne ceny dronów i akcesoriów (do -15%), rabaty dotyczą również usług serwisu i diagnostyki bezzałogowych statków powietrznych (-20%), szkoleń produktowych (-20%), podwyższenia uprawnień TOM i szkoleń BVLOS (-30%). Rabaty obowiązują przez rok od daty zakończenia kursu.

9)     Certyfikat i zaświadczenie ukończenia szkolenia lotniczego

Otrzymasz nie tylko wymagane urzędowe zaświadczenie ukończenia kursu, ale też certyfikat, który ozdobi Twoje biuro i poświadczy posiadane kwalifikacje!

10)  Świetna atmosfera szkolenia i praktyczna wiedza

Szkolenie odbędziesz w jednym z pierwszych ośrodków szkoleniowych w kraju (sieć Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Warszawa, Gdańsk, Kraków) przez doświadczonych instruktorów-praktyków, którzy zdobyli uprawnienia UAVO jako jedni z pierwszych w kraju i aktywnie współtworzą środowisko bezzałogowych statków powietrznych w Polsce. Szkolimy też służby mundurowe i polskie służby specjalne.

11)  Dostęp do zamkniętej grupy wsparcia IRON SKY UAV Technology

To, że zakończyłeś szkolenie u Nas, nie oznacza końca Naszego wsparcia, dlatego otrzymasz dostęp do specjalnej zamkniętej grupy dystkusyjnej na Facebooku, w której są wyłącznie uczestnicy Naszych szkoleń. Możesz tu zadawać pytania, dzielić się swoimi sukcesami a także rozmawiać z kolegami i koleżankami z kursu. Komunikatywność, to nasza żelazna zasada.

12) Rabaty dla zorganizowanych grup

Zaproś znajomych na kurs i odbierz zniżkę! Benefit odbiera każdy, zarówno Ty, jak i osoba, którą zapraszasz na kurs, więc zaproszona osoba z pewnością będzie Ci wdzięczna ;)

 • Ty + 1 dodatkowa osoba = zniżka 10% dla wszystkich (170 zł taniej/osoba)
 • Ty + 2 dodatkowe osoby = zniżka 15% dla wszystkich (255 zł taniej/osoba)
 • Ty + 3 lub więcej  dodatkowe osoby = zniżka 20% dla wszystkich (340 zł taniej/osoba)
 • Ty + 4 lub więcej dodatkowych osób = zniżka 25% dla wszystkich (420 zł taniej/osoba)

13) OPCJONALNIE - NIE PRZEJMUJ SIĘ NICZYM! Zleć za dodatkową opłatą organizacyjną +50zł, przygotowanie wszystkich formalności IRON SKY UAV Technology, czyli

 • Badania lotniczo-lekarskie (organizacja + opłaty) – 200 zł
 • Ubezpieczenie OC operatora drona na rok (organizacja + opłaty) – 235 zł
 • Opłaty do ULC za egzamin teoretyczny, praktyczny i wydanie świadectwa kwalifikacji -201 zł

_to.jpg

PROGRAM SZKOLENIA

Szkolenie teoretyczne obejmuje swoim zakresem następujące przedmioty:

1) Prawo lotnicze

2) Zasady wykonywania lotów w zasięgu wzroku (VLOS)

3) Człowiek jako operator bezzałogowego statku powietrznego

4) Bezpieczeństwo wykonywania lotów i sytuacje niebezpieczne

5) Obsługa, budowa, działanie systemów i podzespołów BSP

Szkolenie praktyczne składa się z ćwiczeń naziemnych i ćwiczeń w locie. Szkolenie obejmuje swoim zakresem następujące zagadnienia:

1) przygotowanie do lotu bezzałogowego statku powietrznego;

2) obsługę naziemną i ocenę jego zdatności do lotu;

3) umiejętności bezpiecznego wykonywania czynności lotniczych;

4) wykonywanie procedur pilotażowych normalnych oraz procedur mających zastosowanie w sytuacjach niebezpiecznych i awaryjnych.

 

Więcej informacji o szkoleniach znajdziesz na: http://ironsky.pl/szkolenia-uavo

Sprawdź w internecie co piszą kursanci o Naszych szkoleniach: https://www.facebook.com/pg/ironskypl/reviews

 

Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania, zachęcam do kontaktu

Z lotniczym pozdrowieniem

Kuba, Instruktor  UAVO

Kom: 663 944 151

Email: jakub.andraszyk@ironsky.pl

_mg_4957.jpg

 

Kupiłem DJI SPARK, gdzie mogę nim latać? Czyli kompendium wiedzy o rekreacyjnym lataniu dronem, którego masa nie przekracza 0,6 kg.

Czy można latać dronem w mieście bez świadectwa kwalifikacji operatora drona? Wielu użytkowników dronów czekało na ten moment. Można, czytaj dalej :)

Od 7 września 2016 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. To właśnie dzięki zapisom z tego rozporządzenia możliwe jest wykonywanie rekreacyjnych lotów modelami latającymi, których masa startowa nie przekracza 0,6 kg, bez potrzeby przejścia szkolenia UAVO.

Wielu użytkowników miało niedosyt po premierze drona DJI Mavic, którego masa startowa to ok 750g, a zgodnie z prawem nie pozwala to cieszyć się większą dostępnością przestrzeni powietrznej, bo dron ten przekracza limit 0,6kg. Nie trzeba było długo czekać, bo po jakimś czasie premierę miał właśnie DJI Spark, którego masa to zaledwie 300g co pozwala na latanie nim bez popularnie tzw. licencji operatora drona, czyli prawidłowo Świadectwa Kwalifikacji UAVO.

Jeśli wczytacie się w rozporządzenie, o którym mowa wyżej, zauważycie prosty podział w nazewnictwie na modele latające (w przypadku lotów rekreacyjnych i sportowych) oraz bezzałogowe statki latające (w przypadku lotów innych niż rekreacyjne i sportowe, czyli popularnie „loty komercyjne”).

Jeśli latasz rekreacyjnie, nie masz Świadectwa Kwalifikacji, to rzecz jasna możesz nie znać użytych poniżej skrótów i sformułowań, dlatego na wstępnie je wyjaśniamy:

 • strefa CTR – (Control Zone) – strefa kontrolowaną lotniska;
 • strefa D – (Danger Area) – strefa niebezpieczną;
 • strefa P – (Prohibited Area) – strefa zakazaną;
 • strefa R – (Restricted Area) – strefa o ograniczonym ruchu lotniczym;
 • strefa ADIZ – (Air Defense Identification Zone) – strefa identyfikacji obrony powietrznej;
 • strefa ATZ – (Aerodrome Traffic Zone) – strefa ruchu lotniskowego;
 • strefa MATZ – (Military Aerodrome Traffic Zone) – strefa ruchu lotniskowego lotniska wojskowego;
 • kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem – oznacza obserwację wzrokową prowadzoną przez operatora lub obserwatora modelu latającego bez pomocy przyrządów optycznych, z wyłączeniem szkieł korekcyjnych noszonych w celu korekcji posiadanej wady wzroku;
 • obserwator – oznacza osobę wyznaczoną przez operatora, która poprzez obserwację wzrokową modelu latającego nieuzbrojonym okiem pomaga operatorowi w określaniu położenia w przestrzeni powietrznej modelu latającego oraz w zapewnieniu bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób, zwierząt lub mienia;
 • operator – oznacza osobę zdalnie pilotującą model latający;
 • szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi, dostosowaniu zachowania operatora lub zabezpieczenia i przystosowania miejsca startu i lądowania modelu latającego lub terenu, nad którym lot się odbywa, do warunków i sytuacji zmieniających się podczas wykonywania lotu, w stopniu umożliwiającym bezpieczne wykonanie lotu;
 • operacje w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS – (Visual Line of Sight Operation) – operacje, w których operator lub obserwator modelu latającego utrzymują bezpośredni kontakt wzrokowy z modelem latającym.

Zatem jak i gdzie mogę legalnie latać dronem o masie nie większej niż 0,6kg np. DJI Spark rekreacyjnie, bez świadectwa kwalifikacji?

Aktualnie (stan na 04.08.2017r) jeśli nie posiadasz świadectwa kwalifikacji, a chcesz latać dronem, którego masa nie przekracza 0,6kg, to:

MUSISZ

 • musisz w każdej fazie lotu zachować szczególną ostrożność i bezpieczną odległość poziomą (nie jest określone ile) od osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej na wypadek awarii lub utraty kontroli nad modelem latającym,
 • musisz zapewnić, że model latający, którym wykonujesz lot, daje pierwszeństwo drogi załogowym statkom powietrznym,
 • musisz przed lotem dokonać kontroli stanu technicznego modelu latającego i upewnić się, że jest sprawny technicznie,
 • musisz wykonywać lot modelem latającym jedynie w zasięgu Twojego wzroku,
 • musisz ponieść pełne konsekwencje decyzji o starcie i locie w aktualnych warunkach meteorologicznych.

NIE MUSISZ

 • nie musisz zachowywać odległości poziomej minimum 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu,
 • nie musisz też zachowywać odległości poziomej minimum 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora drona.

MOŻESZ

 • możesz latać w odległości powyżej 1 km od granicy lotniska w strefie kontrolowanej CTR (np. Strefa kontrolowana lotniska Poznań Ławica) lub w strefie ruchu lotniskowego ATZ – (np. Aeroklub Poznań Kobylnica) – strefę ruchu lotniskowego lub poza terenem obiektów chronionych przez strefę P (Prohibited Area – strefę zakazaną, np. Grupa Azoty S.A.), ale do wysokości nie większej niż 30m lub do wysokości najwyższej przeszkody takiej jak drzewa lub obiekty budowlane znajdujące się w promieniu do 100 m od operatora,
 • możesz skorzystać z aplikacji mobilnej DroneRadar i użyć opcji Check In, aby zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych i być widocznym dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej,
 • możesz latać w strefach D (np. poligon wojskowy Biedrusko), MATZ (np. Strefa lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny),  R (np. Wielkopolski Park Narodowy) jedynie za zgodą zarządzającego daną strefą i na warunkach przez niego określonych,
 • możesz latać w strefie ADIZ po poinformowaniu o lokalizacji i czasie lotów organu służby ruchu lotniczego (ATS) – (Air Traffic Services) odpowiedzialnego za przestrzeń, w której ma być wykonywany lot, lub AMC Polska,
 • możesz latać w przestrzeni niekontrolowanej klasy G.

NIE MOŻESZ

Lotów rekreacyjnych bez Świadectwa Kwalifikacji modelami latającymi nie wykonuje się nad:

 • terenami zamkniętymi, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2015 r. poz. 520, 831, 1137 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 65, 352, 585, 903 i 1250);

Cytat z powyższej ustawy:

terenach zamkniętych – rozumie się przez to tereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych

 

 • obiektami jądrowymi, o których mowa w art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe (Dz. U.z 2014 r. poz. 1512, z 2015 r. poz. 1505 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 266);

Cytat z powyższej ustawy:

obiekt jądrowy – oznacza elektrownię jądrową, reaktor badawczy, zakład wzbogacania izotopowego,  zakład  wytwarzania  paliwa  jądrowego,  zakład  przerobu wypalonego paliwa jądrowego, przechowalnik wypalonego paliwa jądrowego, a także bezpośrednio związany z którymkolwiek z tych obiektów i się  na  jego  terenie  obiekt  służący  do  przechowywania  odpadów promieniotwórczych;

 • obszarami, obiektami i urządzeniami, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2014 r. poz. 1099, z 2015 r. poz. 1505 oraz z 2016 r. poz. 65 i 904).

 

Cytat z powyższej ustawy:

Obszary, obiekty, urządzenia i transporty ważne dla obronności, interesu gospodarczego państwa, bezpieczeństwa publicznego i innych ważnych interesów państwa podlegają obowiązkowej ochronie przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne lub odpowiednie zabezpieczenie techniczne.

Do obszarów, obiektów i urządzeń, o których mowa wyżej należą:

1) w zakresie obronności państwa w szczególności:

a) zakłady produkcji specjalnej oraz zakłady, w których prowadzone są prace naukowo-badawcze lub konstruktorskie w zakresie takiej produkcji,

b) zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie, urządzenia i sprzęt wojskowy,

c) magazyny rezerw strategicznych, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o rezerwach strategicznych (Dz. U. Nr 229, poz.1496);

2) w zakresie ochrony interesu gospodarczego państwa w szczególności:

a) zakłady mające bezpośredni związek z wydobyciem surowców mineralnych o strategicznym znaczeniu dla państwa,

b) porty morskie i lotnicze,

c) banki i przedsiębiorstwa wytwarzające, przechowujące bądź transportujące wartości pieniężne w znacznych ilościach;

3) w zakresie bezpieczeństwa publicznego w szczególności:

a) zakłady, obiekty i urządzenia mające istotne znaczenie dla funkcjonowania aglomeracji miejskich, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności elektrownie i ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków,

b) zakłady stosujące, produkujące lub magazynujące w znacznych ilościach materiały jądrowe, źródła i odpady promieniotwórcze, materiały toksyczne, odurzające, wybuchowe bądź chemiczne o dużej podatności pożarowej lub wybuchowej,

c) rurociągi paliwowe, linie energetyczne i telekomunikacyjne, zapory wodne i śluzy oraz inne urządzenia znajdujące się w otwartym terenie, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, środowiska albo spowodować poważne straty materialne;

4) w zakresie ochrony innych ważnych interesów państwa w szczególności:

a) zakłady o unikalnej produkcji gospodarczej,

b) obiekty i urządzenia telekomunikacyjne, pocztowe oraz telewizyjne iradiowe,

c) muzea i inne obiekty, w których zgromadzone są dobra kultury narodowej,

d) archiwa państwowe.

PODSUMOWANIE

DJI Spark – mała masa, wielkie możliwości

Jak widzicie ten maluch może wlecieć praktycznie wszędzie, a w dodatku nie trzeba mieć na niego „licencji na drona”. Dronem DJI Spark możesz latać w miastach, nawet w tych, gdzie znajduje się duże lotnisko, ale wówczas musisz zachować odległość od jego granicy minimum 1 km, wtedy możesz latać do wysokości 30m, podobnie jest w strefach P, czyli przestrzeni powietrznej nad obiektami, w których są gromadzone substancje i mieszaniny o właściwościach wybuchowych oraz strefach ATZ, czyli najczęściej aeroklubach.

W strefach takich jak np.D, MATZ, R, musisz uzyskać zgode zarządzającego daną strefą i latać możesz wyłącznie na warunkach przez niego określonych.

Pamiętaj, aby nie latać dronem DJI SPARK nad obiektami rządowymi, jądrowymi, bankami, portami morskimi i lotniczymi, oczyszczalniami ścieków, elektrowniami, muzeami, pocztami, zakładami zbrojeniowymi itd.

Jak daleko mogę polecieć legalnie modelem latającym DJI SPARK? Tak daleko, na ile pozwoli Ci Twój wzrok, czyli w zasięgu widoczności. Szacunkowo można przyjąć do 200m.

Gdzie sprawdzić te wszystkie strefy lotnicze? Mapę przestrzeni powietrznej możesz sprawdzić w aplikacji DroneRadar, na mapach Google lub u źródła na mapach AUP Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Jeśli masz problem, nie do końca coś rozumiesz, a chcesz latać legalnie i z głową, zadzwoń lub napisz do Nas, Instruktorów UAV ze szkoły IRON SKY, chętnie pomożemy. Komunikatywność, to nasza żelazna zasada :)

Kuba 663 944 151, Darek 519 410 610 lub napisz mail na buro@ironsky.pl

 

Jakie są jeszcze inne popularne drony o masie poniżej 0,6kg?

Możliwości jest wiele, ale naszym zdaniem bezapelacyjne pierwsze miejsce należy do „Iskierki” [eng. Spark] od DJI. W tej klasie wagowej warto zapoznać się też z dronami Yuneec Breeze, Parrot Bebop 2, Walkera AiBao, czy wszelkiej maści popularnymi dronami zabawkami dobrych marek takich jak Syma, Hubsan, czy Overmax.

 

Gdzie kupić drona?

W dobrym sklepie specjalizującym się w sprzedaży dronów. Prowadzimy sklep, serwis, usługi z dronów i certyfikowaną placówkę szkolącą operatorów dronów. Zapraszamy na Nasz fanpage https://www.facebook.com/ironskypl a celu zakupu z rabatem skontaktuj się telefonicznie lub mailowo. DJI Spark i DJI Spark Combo dostępne od ręki w różnych kolorach!

Zespół IRON SKY RPAS Technology

✉ Email: biuro@ironsky.pl
☎ Darek: 519-410-610
☎ Kuba: 663-944-151

DJI SPARK - PYTANIA I ODPOWIEDZI FAQ

Poznaj DJI SPARK!

Najnowszy dron od DJI, to naszpikowany elektroniką wielkości puszki od Coli quadrocopter.

ZAINTERESOWANYCH ZAKUPEM ZAPRASZAMY DO KONTAKTU I SKŁADANIA ZAMÓWIEŃ W PRZEDSPRZEDAŻY W IRON SKY

Kom: 519 410 610
Kom: 663 944 151
email: biuro@ironsky.pl

CENA DJI SPARK - 2 599 PLN

CENA DJI SPARK COMBO - 3 499 PLN

 

DJI Spark w skrócie:

1) Video 1080p, Kamera 12MP / 1080p, matryca 1/2.3″ CMOS, Rozdzielczość transmisji video 720p 30 fps, Gimbal 2-osiowy

2) Sterowanie z urządzenia mobilnego, poprzez aplikację DJI GO 4 lub za pomocą pilota.

3) Wykrywa przeszkody do 5m przed nim, przy max prędkości 5 m/s (czyli do 18 km/h)

4) Spark ma to czego nie mają na dzień dzisiejszy inne drony DJI, czyli ShallowFocus i Pano oraz nowe funkcje TapFly

5) Czujników to ma to maleństwo sporo: VPS (Visual Positioning System), 3D Sensing System, GPS+GLONASS

6) Bateria ładuje się ok 80 minut, a czas lotu na 1 akumulatorze to ok 16 minut

7) Występuje w 5 kolorach: biały, czerwony, zielony, błękitny i czerwony. Ponadto możemy wybrać podobnie jak przy Mavicu wersję DJI Spark Combo (dodatkowy 1 akumulator, osłony na śmigła, ładowarka hub, dodatkowe śmigła, torbę / etui, kontroler RC, okablowanie) oraz samego Sparka

8) Zasięg tego quada, to nawet do 2km (na aparaturze RC)

9) Cena DJI Spark: 2 599 PLN, natomiast cena DJI Spark Fly More Combo 3 499 PLN Dostępne akcesoria: kontroler RC, dodatkowe akumulatory, śmigła, osłony śmigieł, hub do ładowania kilku akumulatorów.

10) I myślę, że dla większości z Was najcenniejsza informacja, czyli waga DJI SPARK poniżej 600g co oznacza, że tym quadrocopterem będziecie mogli śmiało latać prawie wszędzie bez Świadectwa Kwalifikacji UAVO i szkoleń na operatora drona.

 

Chcesz wiedzieć więcej szczegółów o nowym dronie DJI, czytaj do końca!

 

DRON

1. Jakie są główne różnice między Spark i Mavic Pro?

Spark jest mniejszy i lżejszy niż  Mavic, ale również obsługuje wszystkie inteligentne tryby lotu jak Mavic Pro. Spark wprowadza także nowe funkcje, takie jak QuickShot i zaawansowane elementy sterujące gestami jak PalmControl. Spark daje użytkownikom profesjonalną kontrolę bez kłopotów ale to Mavic Pro wyposażony jest mocniejszy aparat zdolny do strzelania 4K wideo (w przeciwieństwie do Sparka wideo 1080p), dłuższe czasy lotów i system transmisji OcuSync odpowiedni dla długodystansowej fotografii lotniczej. Kliknij na poniższy link, aby dowiedzieć się więcej: http://www.dji.com/cn/products/compare-consumer-drones

2. W jaki sposób mogę kontrolować Spark'a?

Spark jest sterowany z urządzenia mobilnego, poprzez aplikację DJI GO 4 lub za pomocą pilota.

3. Jak mogę aktywować Spark'a?

Istnieją dwa sposoby aktywacji Spark'a: 

- podłączyć Spark'a z urządzeniem mobilnym i postępować zgodnie z instrukcjami DJI go 4, aby zakończyć aktywację. 

- Dotknij ikonę w prawym górnym rogu strony głównej đi go 4, wybierz Skanuj kod QR i użyć aparatu w urządzeniu mobilnym, aby zeskanować kod QR w komorze baterii samolotu. Postępuj zgodnie z instrukcjami w aplikacji, aby zakończyć aktywację.
 

4. Jakie są zalecane Micro SD do Spark'a?

Sandisk 16 GB UHS-1 Micro SD 
Sandisk 32 GB UHS-1 Micro SD 
Sandisk 64 GB UHS-1 Micro SDXC 
Kingston 16 GB UHS-1 Micro SD 
Kingston 32 GB UHS-1 Micro SD 
Kingston 64 GB UHS-1 Micro SDXC 
Samsung 16 GB UHS-I Micro SDHC 
Samsung 32 GB UHS-I Micro SDHC 
Samsung 64 GB UHS-I Micro SDXC
 

5. Czy Spark jest wodoodporny?

Nie. Zaleca się unikać latania podczas deszczu, mgły, śniegu. Również unikać lądowania lub startu z kałuż,.

 

APARAT FOTOGRAFICZNY

 

1. Jakie nowe funkcje ma aparat Sparka?

Spark obsługuje ShallowFocus i tryb Pano, pozioma i pionowa.
 

2. Co to jest ShallowFocus?

ShallowFocus tworzy zdjęcia z płytkiej głębi ostrości z zastosowaniem technologii 3D vision.
 

3. Jakie tryby Pano  są dostępne?

Tryb pionowy: Aparat wykona trzy zdjęcia w pionie, a następnie połączy je w pionową panoramę. 
Tryb poziomy: Aparat wykona dziewięć zdjęć z różnych kątów widzenia w pionie i poziomie, a następnie połączy je w panoramę poziomą.

4. Czy mogę robić zdjęcia lub nagrywać filmy bez karty Micro SD?

Tak, można. Spark będzie przechowywać zdjęcia i filmy na urządzeniu mobilnym. W tym przypadku, obrazy uchwycone są w z live stream z rozdzielczością zdjęć 1024 x 1280, a video 720 x 768 

 

WIZJA

1. Jaka jest maksymalna odległość i prędkość, przy której Spark może wykryć przeszkody?

Spark automatycznie unika przeszkód do 16 stóp (5 m) tylko przed nim. Maksymalna prędkość, z jaką Spark jest w stanie wykryć przeszkody wynosi 3 m / s.

2. Jakie nowe Inteligentne tryby lotu posiada Spark ?

Spark jest pierwszym Dronem DJI z nowymi funkcjami TapFly,  
W trybie QuickShot, Spark wykonuje profesjonalne ujęcia Rocket , Dronie, Circle i Helix. 
Tryb Gesture Sparka zawiera również nowy zestaw zaawansowanych funkcji rozpoznawania gestów
PalmControl  i Palmland.

 

PILOT ZDALNEGO STEROWANIA

1. Jakich rozmiarów urządzenia mobilne można zmieścić do uchwytu pilota Spark?

Pilot Sparka zmieści urządzenia mobilne o grubości 6,5-8,5 mm i długości do 160 mm.. Urządzenia mobilne większe niż to nie pasuje do uchwytu urządzenia.
 

2. W jaki sposób mogę zaktualizować firmware zdalnego kontrolera?

Firmware kontrolera  można aktualizować w DJI GO 4.
 

3. Jak długo trzeba czekać, aby w pełni naładować pilota? Jak długa jest żywotność baterii?

W ciągu 2 godzin pełne naładowanie pilota zdalnego sterowania do 2,5 godzin pracy.
 

4. W jaki sposób mogę połączyć Spark'a do pilota?

Naciśnij pauza, fn,i C1 w tym samym czasie. Gdy kontroler zaczyna piszczeć, zwolnij  przyciski. Gdy Spark jest włączony, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania baterii. Kiedy usłyszysz dźwięk Spark'a, zwolnij przycisk. Łączenie jest zakończone.
 

5. Jakie częstotliwości Wi-Fi obsługuje kontroler?

Pilot obsługuje 2,4 GHz i 5,8 GHz dual-band . 
5,8 GHz nie jest dostępna w niektórych regionach ze względu na lokalne przepisy.
 

6. Jakie są wymiary pilota?

Pilot zdalnego sterowania ma około 15 cm długości, 8 cm i o grubości 6 cm.
 

NAPĘD

1. Czy muszę usunąć śmigła podczas przechowywania lub transportu Spark'a?

Nie. Wystarczy złożyć śmigła.
 

2. Co się stanie, jeśli śmigła nie są w pełni rozłożone przed lotem?

Po uruchomieniu silników, siła odśrodkowa automatycznie rozłoży śmigła do właściwej pozycji.
 

3. Silniki Spark'a nie są na tej samej płaszczyźnie. Wpłynie to na wydajność podczas lotu?

Nie Każdy silnik usytuowany jest pod kątem 5 ° dla optymalnych osiągów.
 

4. Na jakie prędkości wiatru Spark jest odporny?

Spark może wytrzymać prędkość wiatru między 20-28 km/h

 

TRANSMISJA WIDEO
 

1. jaka jest rozdzielczość transmisji wideo Spark?

720p 30 fps.
 

2. Jakie jest opóźnienie transmisji wideo?

Latencja video do urządzenia mobilnego wynosi około 200 ms. Jest to uzależnione od wydajności Twojego urządzenia i zakłóceń sygnału telefonii komórkowej.
 

3. Jaki jest zasięg transmisji Spark'a?

W przypadku połączenia z kontrolerem: 

2,4 GHz 
FCC: 1,2 mil (2 km); CE: 0,3 mil (500, m); SRRC: 0,3 mil (500 m) (bez przeszkód i bez zakłóceń) 

5,8 GHz 
FCC: 1,2 mil (2 km); CE 0,18 mil (300, m); SRRC: 0,7 mi (1,2 km) (bez przeszkód i bez zakłóceń) 

połączenie z urządzeniem mobilnym: 

max wysokość 50 m, a odległość 100 m. 

5,8 GHz Transmisja nie jest dostępna w niektórych regionach ze względu na lokalne przepisy.
 

4. Czy pasma częstotliwości można przełączać ręcznie podczas transmisji wideo?

Tak. Użytkownicy mogą ręcznie wybierać między 2,4 GHz i 5,8 GHz lub DJI GO 4 wybierze pasmo częstotliwości automatycznie.
 

5. Gdzie mogę sprawdzić login i hasło  Wi-Fi?

Są trzy miejsca, gdzie można sprawdzić tę informację: 

- Komora baterii (tylko domyślna nazwa Wi-Fi i hasło można tu znaleźć); 

- Opcja Ustawienia w DJI Assistant 2 lub DJI GO 4; 

- Na piankowym opakowaniu (tylko domyślna nazwa Wi-Fi i hasło).
 

6. Jak zresetować lub zmodyfikować nazwę użytkownika i hasło Wi-Fi ?

Aby zresetować nazwę użytkownika i hasło , gdy dron jest włączony należy przytrzymać przycisk akumulatora 9 sekund, aż usłyszysz trzykrotny sygnał . 

Aby zmodyfikować, podłącz urządzenie przenośne do spark;a, uruchom DJI go 4 i zmień nazwę użytkownika i hasło Wi-Fi  w menu Połączenie . 
(Uwaga: Jeśli Spark jest połączony z DJI Assistant 2 na komputerze, uruchom drona przed resetowaniem ).

7. Moje urządzenie mobilne nie wykrywa Wi-Fi Spark'a. Co powinienem zrobić?

To może być dlatego, że  wcześniej  był podłączony do kontrolera. Aby uruchomić wykrywanie, naciśnij  i przytrzymaj przycisk zasilania, przez sześć sekund, aż dwukrotnie usłyszysz dźwięk drona. 
 

 

BATERIA
 

1. W jaki sposób naładować Spark'a?

Użyj dołączonego kabla USB do ładowania . Podczas ładowania nie należy wyjmować baterii z drona. 

Użyj ładowarki i Hub'a , aby naładować trzy baterie jednocześnie. 
 

2. Moja nowo zakupiona bateria nie reaguje po naciśnięciu przycisku zasilania. Co powinienem zrobić?

Nowe baterie są wysyłane w trybie hibernacji. Aby aktywować nowo zakupioną baterię, naładuj ją całkowicie.
 

3. Jak długo trzeba czekać, aby w pełni naładować akumulator?

Przy użyciu standardowej ładowarki USB, trwa to 80 minut do pełnego naładowania akumulatora. 

Podczas korzystania z ładowania poprzez Hub, trwa to 52 minuty, do pełnego naładowania  jednego akumulatora, 55 minut dwóch 85 minut trzech.
 

4. Jak często należy całkowicie naładować akumulatory Spark?

Zaleca się, aby w pełni naładować baterie Spark co najmniej raz na trzy miesiące.
 

5. Kiedy bateria przejdzie w tryb hibernacji?

Kiedy bateria jest naładowana mniej niż 10% wejdzie w tryb hibernacji po około sześciu godzinach po pracy. 

Kiedy bateria jest całkowicie rozładowana, to przejdzie w tryb hibernacji w ciągu 10 minut od wyłączenia.
 

6. Jakie funkcje wykonuje  przycisk zasilania ?

Włączanie i wyłączanie baterii: Naciśnij raz przycisk zasilania, a następnie ponownie nacisnąć i przytrzymać przez co najmniej dwie sekundy, aby włączyć baterię lub wyłączyć. 

- sprawdzenie aktualnego poziomu naładowania baterii: Naciśnij przycisk zasilania raz sprawdź aktualny poziom baterii. 

- Łączenie Spark i pilot: Przytrzymaj przycisk zasilania Sparka przez trzy sekundy i zwolnij po usłyszeniu sygnału dźwiękowego. Wskaźniki przedni Sparka zacznie migać na czerwono, oznaczając połączenie drona z kontrolerem. 

- Wyłączenie dowiązania Sparka do kontrolera: Aby korzystać z urządzenia mobilnego do sterowania , trzeba będzie wykonać delink drona i pilota. Włącz Spark i przytrzymaj przycisk zasilania Sparka przez sześć sekund, aż usłyszysz sygnał dźwiękowy dwukrotny. Teraz Spark i pilot są rozlączone delinked i można wyszukać Wi-Fi Sparka na urządzeniu mobilnym. 

- Resetowanie Sparka nazwa Wi-Fi i hasło: Przytrzymaj przycisk zasilania przez dziewięć sekund, a następnie zwolnij go po usłyszeniu trzykrotnego sygnału dźwiękowego. Ustawienia Wi-Fi zostaną zresetowane do ustawień fabrycznych. 

- PalmLaunch:  Spark'a  umieścić  na swojej dłoni z kamerą skierowaną do siebie. Upewnij się, że palce są niżej niż ramiona Sparka. Naciśnij przycisk zasilania dwukrotnie  wskaźniki lotu zaczną migać na zielono. Wskaźniki zmienią się powoli na migające żółte i FaceAware zacznie rozpoznawać twarz. Przednie wskaźniki zmienią się na zielone, jeśli wykrycie jest udane, a PalmLaunch zostanie aktywowany. Jeśli nie, wskaźniki będą migać na czerwono.
 

AKTUALIZACJA FIRMWARE
 

1. Czy mogę korzystać z innych aplikacji podczas aktualizacji przez DJI GO 4 ?

Nie  aktualizacja nie powiedzie się.
 

2. Czy mogę odłączyć urządzenie mobilne od internetu po pobraniu oprogramowania ?

Tak.
 

3. jaki jest zalecany poziom naładowania akumulatora przed aktualizacją?

Zaleca się, wysoki poziom naładowania baterii podczas aktualizacji. Powyzej 50%
 

4. Co należy zrobić, jeśli wersje firmware drona i akumulatora są inne?

Spark'a należy podłączyć do đi GO 4, a aplikacja poinformuje o odpowiednich aktualizacjach w celu zapewnienia spójności.
 

5. Co należy zrobić, jeśli aktualizacja jest bardzo powolna?

Poczekaj cierpliwie i nie działaj dronem lub pilotem podczas aktualizacji. Zwykle trwa to dwie minuty, aby zaktualizować pilota i pięć minut, aby zaktualizować Spark'a. Jeśli proces aktualizacji trwa znacznie dłużej, należy sprawdzić swoje połączenie internetowe lub przenieść do innego środowiska (zakłócenia). Można również rozpocząć aktualizację ponownie.
 

6. Jakie czynniki mogą prowadzić do awarii aktualizacji?-

niski poziom naładowania baterii. Upewnij się, że poziom naładowania baterii jest większa niż 50%. 

- Wyłączanie Spark'a lub pilota podczas aktualizacji. Jeśli tak się stanie, należy ponownie uruchomić Spark / pilota i ponownie rozpocząć aktualizację. 

- odłączenie Internetu podczas pobierania oprogramowania. 

- Dron i kontroler posiadają inne wersje firmware niespójność. 

Zaleca się stosowanie DJI Assistant 2 na komputerze, aby zaktualizować swojego Spark'a. 
Należy pamiętać, że Spark zostanie uruchomiony ponownie po zakończeniu aktualizacji.

[Źródło: dji.com]

DJI KONCZY PRODUKCJE PHANTOM 4, 3 PRO, 3 ADV, 3 4K

ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ!  DJI KOŃCZY PRODUKCJĘ PHANTOM 4! [sic!]
Już wcześniej wiadomo było, że DJI ma jakieś cwane plany, coś się działo za szybo pod koniec 2016 roku, a to Phantom 4, a to Mavic, a to Inspire 2 a to Phantom 4 pro...aż głowa bolała od tych nowości od DJI! A tu ciach DJI podaje: nie produkujemy już Phantom 3 PRO, Phantom 3 ADVANCED, Phantom 3 4K, a zostawimy tylko w produkcji Phantom 3 Standard... którego ceny zaraz skoczą w górę. Chwię później mamy info, że to również koniec produkcji Phantom 4, zatem zostaje nam Phantom 4 PRO

 

Wiadomo też, że mają ukazać się pozostałe drony z serii DJI Mavic. Już nadchodzi Mavic S. DJI przyznaje też, że ma obsunięcia w produkcji Mavica więc nie dziwcie się, że nadal możecie mieć problemy z jego dostępnością. Zachęcamy do zakupu DJI MAVIC PRO lub DJI MAVIC COMBO w Naszym preorderze i przy okazji skorzystać z rabatu -10% na szkolenie VLOS.

Więcej info o Mavicu wkrótce w naszych newsach! Stay Tuned! A dla ciekawych Mavica przeczytajcie atrykuł DJI MAVIC W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH.

CIEKAWOSTKA
DJI PHANTOM 4 jest najkrócej produkowanym dronem DJI. Produkcja trwała 322dni.

 

Info od DJI

Hi Dealers

This is an update as of this morning on DJI Products.
DJI Mavic Pro and Mavic Pro Combo
Although production is releasing more and more crafts, DJI have announced that they are withholding all production to service their own clients on DJI.COM until the end of January 2017.
The end of January 2017 is Chinese New Year, where we can expect a 2 to 3 week break in production, so it does not look good for us. At this stage, Please warn your customers that the Stock of the Mavic Pro and the Mavic Pro Combo is severely limited, but we hope that by March 2017 DJI get to the point where they have sufficient production.
DJI Phantom 4
The Phantom 4 production is terminated. We still have some stock left.
DJI Phantom 3 Advanced and Professional
The Phantom 3 Advanced and Professional production is terminated.
Phantom 4 Pro and Pro Plus
Once DJI get the Mavic Pro production sorted out, the consumer drones will be limited to the Mavic Pro, the Phantom 4 Pro and the Phantom 4 Pro Plus.

PYTANIA I ODPOWIEDZI PHANTOM 4

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI PHANTOM 4

1. Co to jest ActiveTrack? 
ActiveTrack pozwala na śledzenie ruchów poruszającego się obiektu bez oddzielonego nadajnika GPS. Wystarczy dotknąć na ekranie smartfona/tabletu w aplikacji DJI GO cel za którym ma się poruszać Phantom 4. Cel zostanie zapamiętany i Phantom zacznie go efektywnie śledzić w bezpiecznej odległości. 

2. Co to jest TapFly?
Tap Fly to funkcja pozwalająca na skierowanie Phantoma 4 gdzie tylko zechcesz bez pomocy aparatury. 
Dotknij na ekranie aplikacji miejsce gdzie ma się udać dron bez obaw. Nowy DJI Phantom 4 sam przyspieszy lub zwolni i uniknie przeszkód pod warunkiem że krajobraz nie jest zbyt jasny ( Do poprawnego działania oświetlenie powinno być w granicach 300-10000 luxów a obiekt jest wykrywany jeśli ma minimum 500 pikseli.) 

3. Czym jest system wykrywania przeszkód?
Phantom 4 jest wyposażony w czujniki który wykryje przeszkody na jego trasie lotu. Sensory nieustannie monitorują czy w zasięgu nie ma żadnej przeszkody, jeśli jest to Phantom sam ją uniknie odpowiednio się wznosząc, opadając lub po prostu omijając zagrażający obiekt. 

4. Dlaczego w Phantomie 4 został zastosowany kompozytowy rdzeń? 
Nowej jakości rdzeń sprawia że quadrocopter jest sztywniejszy i minimalizuje niechciane wibracje podczas lotu. Gwarantuje to precyzyjniejsze działanie IMU. Ponadto Phantom z nowym rdzeniem jest także lżejszy. 

5. Czym różni się nowy nadajnik od starszych modeli?
W Phantomie 4 został zainicjowany tryb SPORT a także kolejno oznaczone tryby P,S i A. 
Tryb P - Tryb pozycji to tryb podstawowy podczas którego mamy dostęp do wszystkich podstawowych funkcji lotu - Inteligentne tryby lotu, TabFly, ActiveTrack.
Tryb S - w Trybie sport możemy osiągnąć maksymalną prędkość 72km/h 
Tryb A - (Attitude) To tryb standardowy w którym nie funkcjonuje tryb stabilizacji satelitarnej. Phantom porusza się płynnie i naturalnie. Przycisk "Playback" w prawym górnym rogu aparatury został zmieniony na "Pause", po jego użyciu Phantom zawiśnie w obecnym miejscu i będzie czekał na dalsze rozkazy. Można używać trybów lotu, ActiveFly i TabFly.

6. Jakie ulepszenia wprowadzono w systemie pozycjonowania Phantoma 4.
Nowy system pozycjonowania wykorzystuje cztery sensory które zwiększają dokładność i stabilność lotu co daje większą przyjemność z latania. Jego system został poprawiony, teraz funkcjonuje z odległości 10 metrów na ziemią z dokładnością do +/- 0,1m w pionie i +/- 0,3m w poziomie. 

7.Jak jest skuteczny zasięg wykrywania przeszkód przez nowe sensory? 
Efektywny zasięg to od 0,7m do 15 metrów. Mimo że aplikacja DJI GO będzie informowała o zbliżającej się przeszkodzie, pilot mimo wszystko powinien zachować należytą ostrożność.

8.Czy system wykrywa przeszkody we wszystkich trybach pracy? 
System działa w trybach ActiveTrack, TapFly, w trybie normalnym i trybach inteligentnych. 

9. Czy system napędowy jest zmodyfikowany? 
Tak, silniki Phantoma 4 są kompatybilne z najnowszej generacji śmigłami montowanymi metodą Push and Relase. 
Drastyczna zmiana prędkości to nie problem! Phantom jest jeszcze bardziej zwinny i natychmiast reaguje na wydane polecenia. 

10. Ile lata nowy Phantom 4?
Dzięki inteligentnej baterii możemy wznosić się w powietrzu do 28 minut. Taki czas możemy osiągnąć tylko przy spokojnym locie, używając trybu sport czas lotu znacząco się zmniejszy. 

11. Jakie są główne różnice między śmigłami Phantoma 3 a Phantoma 4?
Nowe śmigła Push and Relase są szybsze w montażu i bezpieczniejsze niż standardowe śmigła dokręcane. Dzięki temu szybciej przyspieszamy i łatwiej hamujemy. 

12. Czy nowy gimbal ma lepsze właściwości? 
Gimbal został wykonany ze sztywnego i wytrzymałego materiału kompozytowego, jest także lepiej wyważony przez co środek ciężkości jest niemalże idealny. 

13. Czy nowa kamera ma lepsze właściwości?
Nowa kamera Phantoma 4 została ulepszona pod względem jakości obrazu. Abberacja chromatyczna została zmniejszona o 56% a dystorsja o 36% w stosunku do DJI Phantom 3 Professional. Ponadto teraz można nagrywać w jakości full HD 1080p i aż 120 klatkach na sekundę dzięki czemu możemy uzyskać fantastyczne slow motion!  

14. Dlaczego w Phantomie 4 jest zastosowany podwójny kompas i IMU? 
Nowy żyroskop zwiększa niezawodność systemu a dzięki podwójnemu kompasowi Phantom 4 może stale porównywać otrzymywane dane na bieżąco je precyzując aby idealnie określić pozycję. 

15.Jakie są zalety nowej aparatury i systemu przekazu na żywo?
Aparatura Phantoma 4 i przekaz na żywo jest wspierany przez nowoczesny system DJI Lightbridge dzięki któremu możemy uzyskać efektowny obraz podglądu w jakości HD w odległości aż 3,5km! Tą odległość można uzyskać w niezakłóconym terenie. 

16. Czy Phantom 4 ma funkcję powrót do domu? 
Tak. W trakcje powrotu do domu Phantom także wykrywa przeszkody i je omija.

17.Czemu służy tryb sport?
Dzięki temu trybowi nasz Phantom może osiągnąć maksymalną prędkość 72km/h. Służy głównie do zabawy i nie ma dodatkowych funkcji lecz na pewno się przyda jeśli będziemy mieli potrzebę szybkiego przemieszczenia się. 

Źródło www.dji.com

DJI MAVIC PRO W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

 

CENA?

Jak narazie będzie oscylować w granicach 6 499 zł brutto za  MAVIC PRO COMBO oraz 5 199 zł brutto za  MAVIC PRO.

GDZIE KUPIĆ?

W dobrym sklepie specjalizującym się w sprzedaży dronów, którego obsługa pomoże Ci OBIEKTYWNIE wybrać najlepszy, a nie koniecznie najdroższy sprzęt na Twoje potrzeby. Prowadzimy sklep, serwis dronów i certyfikowaną placówkę szkolącą operatorów dronów. Zapraszamy na fanpage Naszego sklepu https://www.facebook.com/dronsklep/ i firmy https://www.facebook.com/ironskypl.

DJI MAVIC kupisz w przedsprzedaży na Naszych aukcjach Allegro kliknij tutaj.

 

DJI MAVIC PRO W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

 

1. Czym się różni Mavic od Phantoma 4?

Mavic jest mniejszy, lżejszy, łatwiejszy w przenoszeniu, dzięki swojej skladanej konstrukcji. Nowy system transmisji OcuSync posiada większy zasięg transmisji i rozdzielczość 1080p. Z powodu  większych rozmiarów, Phantom 4 jest zdolny rozwinąć większą prędkość i może latać przy silniejszym wietrze.

 

2. Czy składany mechanizm ulega zużyciu i będzie wymagał wymiany w przyszłości?

Składany mechanizm został zaprojektowany i przetestowany, aby wytrzymał przynajmniej 5000 złożeń. Istnieje niskie prawdopodobieństwo, że składany mechanizm Mavica ulegnie zużyciu w czasie jego eksploatacji.
 

3. Czy są specjalne wymagania sprzętowe?

Tak, smartfon musi mieć wbudowany moduł Bluethooth 4.0, większość telefonów wyprodukowanych po 2015 roku ma wbudowany ten moduł.

 

4. Czym różnią się kamery Mavica i Phantoma 4?

Kamery posiadają te same funkcje, ale kamera Mavica ma mniejszy kąt widzenia i jest w stanie skupić soczewkę nawet z 0,5 m, można ją także obrócić o 90° do zdjęć portretowych i selfie. Większe pole widzenia Phantoma 4 nadaje się bardziej do uchwycenia zdjęć krajobrazu.
 

5. Jaka jest różnica w sterowaniu Mavica kontrolerem a smartfonem przez Wi-Fi?

Kontrolera Mavica korzysta z technologii przesyłu sygnału OcuSync stworzonej przez DJI i zapewniającej do 3 km zasięgu na otwartej przestrzeni bez zakłóceń. Używając smartfona, zasięg sygnału wynosi 80 m, a maksymalna wysokość 50 m, co świetnie nadaje się do zdjęć z bliska i zdjęć typu selfie, a także do konfiguracji ActiveTrack. Możesz pobierać zdjęcia i filmy bezpośrednio z Mavica na urządzenia mobilne za pośrednictwem Wi-Fi. Poprzez przesunięcie suwaka po prawej stronie drona, możesz przełączać pomiędzy sygnałem Wi-Fi i OcuSync, w zależności jaki typ transmisji obecnie potrzebujesz.

6. Jak przełączam tryby pomiędzy dwoma kontrolerami?

Najpierw upewnij się, że dron jest wyłączony. Następne otwórz małą pokrywę po prawej stronie kadłubu. Przesuń suwak w lewo, aby włączyć kontrolę przez Wi-Fi lub w prawo, aby używać kontrolera od DJI.
 

7. Jakiego rozmiaru smartfony zmieszczą się w kontrolerze Mavica?

Kontroler może pomieścić smartfony o grubości od 6,5 do 8,5 mm i długości do 160 mm, bez osłony telefonu. Większe telefoy i tablety nie zmieszczą się do uchwytu na kontrolerze.
 

8. Czy mogę użyć normalnego kabla USB do podłączenia mojego telefonu z kontrolerem?

Tak, możesz. Jednakże zalecamy korzystanie z dedykowanego kabla Mavic RC do podłączania telefonu.

 

9. Jaka jest różnica pomiędzy kablem kontrolera ze standardowym wtykiem Micro USB, a kablem z kontrolera z odwróconym wtykiem USB?

Standardowa wersja kabla jest kompatybilna z telefonami Samsung, Huawei, Motorola itd. Wersja z odwróconym wtykiem jest kompatybilna z telefonami HTC, Mi, OPPO itd.  W przypadku telefonów Sony, VIVO i innych marek, kompatybilność telefonu różni się w zależności od modelu. Wybierz właściwy rodzaj kabla dla twojego telefonu

 

10. Jakie kable kontrolera są dołączone do zestawu z Maviciem?

W pudełku znajdują się dwa kable: jeden z wtyczką Lightning i drugi ze standardową wtyczką Micro USB.
 

11. Jakie jest domyślne SSID i hasło do Wi-Fi?

Z powodów bezpieczeństwa każdy Mavic posiada własne SSID i hasło, które można znaleźć na naklejce na jednym z ramion drona i w środku komory akumulatora. Przy pierwszym użyciu możesz zeskanować kod QR w aplikacji DJI GO, aby połączyć się z dronem* lub wpisać hasło ręcznie w ustawieniach Wi-Fi telefonu.
(*Dostępne tylko dla telefonów z systemem Android)

12. Czy mogę używać innych aplikacji do skanowania kodu QR, aby połączyć się z dronem przez Wi-Fi?

Nie, musisz użyć aplikacji DJI GO, aby połączyć się z dronem.

 

13. Jak mogę zmienić SSID i hasło do Wi-Fi?

Podłącz swojego Mavica przez Wi-Fi, a następnie przejdź do widoku z kamery (Camera View). Przjedź do ustawień Wi-Fi (Wi-Fi settings), aby ustawić SSID i hasło.
 

14. Jak zresetować hasło Wi-Fi do domyślnego?

Włącz Mavica w trybie Wi-Fi, naciśnij przycisk łączenia i przytrzymaj przez 5 sekund.
 

15. Jaka jest korzyść z dwupasmowego Wi-Fi?

Sygnał Wi-Fi o częstotliwości  2,4 Ghz została opracowany dawno temu, Wi-Fi o częstotliwości  5 GHz jest młodszym odkryciem. 2,4 GHz jest starsze, więcej urządzeń używa tej częstotliwości, co sprawia, że istnieje większe prawdopodobieństwo zakłóceń niż przy częstotliwości 5 GHz. Możesz przełączać pomiędzy oba pasmami w menu ustawień Wi-Fi (Wi-Fi Settings) w aplikacji DJI GO.
 

16. Czy muszę zdjąć śmigła z urządzenia podczas transportu?

Nie, wystarczy złożyć śmigła, a urządzenie jest gotowe do transportu.
 

17. Co stanie się, jeżeli śmigła nie są odpowiednie rozłożone przed lotem?

Po włączeniu silników, siła odśrodkowa automatycznie spowoduje odpowiednie rozłożenie śmigieł, więc nie musisz się martwić o ich idealne rozłożenie za każdym razem.

 

18. Nie wszystkie silniki Mavica są na tej samej płaszczyźnie. Czy będzie to miało wpływ na działanie Mavica?

Nie.
 

19. Jak jest odporność wiatrowa Mavica?

Mavic potrafi latać przy wietrze o  prędkości do 38 km/h.
 

20. Jak daleko może polecieć Mavic na pojedynczym ładowaniu?

W idealnych warunkach Mavic może przelecieć do 13 km przy prędkości 50 km/h. Rzeczywiste wartości mogą być inne, dlatego zalecamy ciągłe monitorowanie poziomu akumulatora.

 

21. Dlaczego Mavic potrafi dłużej latać niż trwać w zawisie?

Dzięki swojemu systemowi wirników zoptymalizowanemu pod kątem lotu do przodu i aerodynamicznemu designowi, podczas lotu z optymalną prędkością Mavic pobiera mniej energii niż podczas zawisu. Dlatego, Mavic daje 27 minut lotu, ale tylko 24 minuty zawisu.
 

22. Jaka jest największa korzyść z systemu transmisji obrazu OcuSync?

OcuSync posiada zasięg do 3 km ze zwiększoną wytrzymałością na zakłócenia i wyższą przepustowością. Przy mniejszych odległościach umożliwia przesyłanie obrazu na żywo w rozdzielczości 1080p i umożliwia pobieranie zdjęć i filmów z prędkością 40 mb/s.
 

23. Jaka jest rozdzielczość transmisji na żywo przez OcuSync?

1080p/30 fps w strefie bliskiej i 720p/60 fps w strefie dalekiej.

 

24. Jakie jest opóźnienie przesyłu sygnału OcuSync?

Opóźnienie przesyłu sygnału z kamera Mavic na ekran twojego urządzenia w idealnych warunkach wynosi 160 ms.

 

25. Jaka jest różnica pomiędzy szybką kalibracją i zaawansowaną kalibracją? 

Jeżeli system wizyjny nie będzie funkcjonował prawidłowo, możesz przeprowadzić szybką kalibrację w aplikacji DJI GO lub podłączyć drona do komputera, aby przeprowadzić zaawansowaną kalibrację.

26. Jaka jest różnica pomiędzy systemami optycznego pozycjonowania Intelligent Vision i Optical Flow?

Mavic łączy podwójne przednie i tylne czujniki, dla uzyskania precyzyjnego zawisu. Dzięki temu niejednolita powierzchnia i dostateczna ilość światła wystarczą to stabilnego zawisu do 13 metrów nad podłożem. Nawet jeżeli Mavic nie jest w stanie zidentyfikować punktów referencyjnych na ziemi, wciąż może polegać na przednich czujnikach optycznych przy zawisie. Dla kontrastu system Optical Flow wymaga informacji z czujników ultradźwiękowych, aby uzupełnić swój widok niejednolitych powierzchni.
Przykładem różnicy pomiędzy dwoma systemami jest ich zachowanie, gdy stoisz na balkonie. Podczas przelotu nad poręczą balkonu, drony korzystające z Optical Flow otrzymają dane z dwóch źródeł, które mierzą wysokość drona w inny sposób ? z jednej strony wysokość nad balkonem, a z drugiej wysokość nad ziemią. Rozbieżność między tymi danymi może spowodować nieprawidłową prace systemu
Inny przykład dotyczy sytuacji, w której tereny, nad którymi leci dron są pokryte roślinnością. Rośliny i drzewa nie odbijają dźwięku tak dobrze, jak inne powierzchnie, co powoduje, że ultradźwiękowe czujniki Optical Flow nie są w stanie zebrać danych dotyczących wysokości.

Podsumowując, system optycznego pozycjonowania Mavica - Intelligent Vision potrzebuje mniejszej ilości danych, dzięki czemu pozwala na bezpieczniejszy lot.

 

27. Jaka jest minimalna odległość od przeszkody i maksymalna prędkość lotu, przy których Mavic jest w stanie unikać  przeszkód?

Mavic automatycznie unika przeszkód do 15 metrów przed nim. Maksymalna prędkość, przy której Mavic może omijać przeszkody to 30 km/h
 

28. Jakie są wymagane warunki precyzyjnego lądowania (precision ladning)?

Precyzyjne lądowanie jest zaawansowaną wersją funkcji GPS RTH. Konieczny jest sygnał GPS o odpowiednim poziomie, aby zainicjować precyzyjne lądowanie w miejscu startu.
Następnie dron musi rozpoznać wzór podłoża, z którego wystartował na przykład pęknięcia lub inny rozpoznawalny element. Jednakże jednolity obszar pokryty piaskiem nie jest odpowiednim podłożem do Precyzyjnego Lądowania. Mavic musi również wykonać nagranie podłoża, z którego wystartował, aby zapisać jego wygląd. Oznacza to, że powinieneś dać Mavicowi odpowiednią ilość czasu podczas wznoszenia z punktu startowego zamiast odlatywać od razu po starcie.

29. Czy ładowarka Mavica służy do ładowania zarówno inteligentnego akumulatora drona, jak i kontrolera?

Tak, ładowarka jest w stanie ładować akumulator i dwa inne urządzenia jednocześnie przez USB. Jednakże naładowanie urządzeń zajmie wtedy większą ilość czasu.

30. Czy akumulator Mavica obsługuje szybkie ładowanie?

Tak. Inteligentny akumulator Mavica obsługuje szybkie ładowanie przy niemal 2C z maksymalną mocą ładowania 100 W. Moc znamionowa ładowarki Mavica wynosi 50 W, a moc znamionowa ładowarki samochodowej do Mavica to 78 W. Podczas korzystania z zaawansowanej stacji ładowania Mavica z adapterem 100 W, akumulator może być ładowany z mocą 100 W.
 

31. Co to jest stacja ładowania akumulatora? Jaka jest różnica pomiędzy dwoma wersjami stacji ładowania Mavica?

Dwie stacje ładowania mogą ładować do 4 akumulatorów w tym samym czasie. Aby w pełni naładować akumulator w jak najszybszym tempie, inteligentne akumulatory są ładowanie w kolejności według ich poziomu naładowania, zaczynając od najwyższego. Jest to najszybszy sposób naładowania wszystkich akumulatorów.
Istnieją dwie najważniejsze różnice pomiędzy stacjami ładowania. Po pierwsze standardowa stacja ładowania obsługuje tylko ładowarke Mavica 50 W i samochodową ładowarkę, a zaawansowana wersja obsługuje również ładowarkę 100 W i ładowarkę samochodową Phantoma 4. Po drugie zaawansowana wersja może równoważyć napięcie każdej celi, aby polepszyć wydajność ładowania Gdy poziom ładowanego akumulatora przekroczy połowę , następny akumulator zacznie być ładowany. Z 4 akumulatorami na poziomie 15%, zaawansowana ładowarka może naładować wszystkie akumulatory do pełna w 140 minute, korzystając ze ładowarki 100 W do Phantom 4, podczas gdy ładowanie standardową wersją ładowarki 50 W zajmie ok. 270 minut.

32. Co to jest Adapter akumulatora Mavica na Power Bank?

Adapter może zostać podłączony do inteligentnego akumulatora Mavica, przekształcając go w power bank. Dzięki swojej wysokiej wydajności inteligetny akumulator Mavica przy 25% poziomu naładowania może w pełni naładować kontroler lub iPhone?a 6.

33. Jaki jest maksymalny prąd wyjściowy adaptera akumulatora Mavica na Power Bank?

Adapter posiada dwa porty USB, z których można korzystać jednocześnie. Napięcie wyjściowe wynosi 5 V, a maksymalny prąd 2 A + 2 A.

34. Ile akumulatorów mogę nosić w torbie na ramię Mavica?

Cztery. Jeden zainstalowany w Mavicu, jeden z dołu torby i po jednym w każdej kieszeni bocznej.
 

 

CENA?

Jak narazie będzie oscylować w granicach 6 499 zł brutto za  MAVIC PRO COMBO oraz 5 199 zł brutto za  MAVIC PRO.

GDZIE KUPIĆ?

W dobrym sklepie specjalizującym się w sprzedaży dronów. Prowadzimy sklep, serwis dronów i certyfikowaną placówkę szkolącą pilotów dronów. Zapraszamy na fanpage Naszego sklepu https://www.facebook.com/dronsklep/ oraz bezpośrednio na aukcjach Allegro kliknij tutaj.

Zespół IRON SKY RPAS Technology

✉ Email: biuro@ironsky.pl
☎ Darek: 519-410-610
☎ Kuba: 663-944-151

 

źródło: dji.com

Wzloty i upadki w branzy RPAS

W branży RPAS są wzloty i upadki, czasami dosłownie, czasami po prostu coś pójdzie nie tak jak w przypadku drona Karma od #gopro... który ponoć ma wrócić.

❌Z problemami boryka się też francuska firma #parrot zapowiada spore zwolnienia. Przedsiębiorstwo z powodu słabych wyników finansowych zamierza pozbyć się 290 pracowników, czyli ponad 30 proc. kadry zajmującej się dronami.

❌Dron Lily miał być "latającą kamerą", która sama podąża za użytkownikiem. Twórcy projektu ogłosili właśnie rezygnację z dalszych prac. I to pomimo faktu, że wartość przedpremierowych zamówień przekroczyła 34 mln dolarów.

Nic dziwnego, gdy w świecie dronów panuje hegemonia chińskiego #dji, którą obrazuje poniższy wykres. Naszym zdaniem aktualnie do walki może z gigantem może stanąć jedynie #yuneec. 

Macie swojego potentata który może podjąć rękawicę❓

Dla podgrzania tematu warto wiedzieć też, że niedawno DJI, zawiązało strategiczne partnerstwo z firmą Hasselblad, wykupując mniejszościowy pakiet jej akcji. Dla mniej znających tematy #fotografia to firma Hasselblad kiedyś gigant w dziedzinie foto, bo to z ich aparatów były fotografie z lotów Apollo na Księżyc.
Czego więc możemy się spodziewać❓

A Wy co myślicie o tak silnej przewadze DJI na tym rynku❓Dajcie nam znać na -> FB
#drony #technologia #rc

PRZYKŁADOWA INSTRUKCJA OPERACYJNA DLA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH

INSTRUKCJA OPERACYJNA

DLA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH

 

Podstawa prawna:

Zgodnie z rozdziałem 5 (Zasady eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych)  ROZPORZĄDZENIA MINISTRA infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków INSTRUKCJA OPERACYJNA DLA BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH wydawana jest na żądanie Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i jest przedstawiana przez podmiot świadczący usługi lotnicze do wglądu;

 

 1. DANE PODMIOTU ŚWIADCZĄCEGO USŁUGI LOTNICZE:

IRON SKY Dariusz Wąsowicz ul. Rzeźnicka 3, 64-320 Buk, NIP 7772993915

Kom: 519 410 610 Kom: 663 944 151 email: biuro@ironsky.pl

 

 1. WYKAZ WYKORZYSTYWANYCH BSP:
 1. DJI Phantom 3 PRO,
 2. DJI Inspire 1 PRO,
 3. DJI S900,
 4. Yuneec Typhoon H,
 5. Yuneec Q500

 

 1. DANE PERSONELU ZE WSKAZANIEM POSIADANYCH UPRAWNIEŃ
 1.  Dariusz Wąsowicz Nr uprawnień: PL.XXXX.UAVO
 2. Jakub Andraszyk Nr uprawnień: PL.XXXX.UAVO

 

 

 1. PROCES ANALIZY RYZYKA WYKONYWANYCH OPERACJI LOTNICZYCH W ODNIESIENIU DO WYKORZYSTYWANYCH BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH

Operator jest zobowiązany wykonać analizę ryzyka przed podjęciem operacji, w następującej kolejności:

 1. Ryzyko czynnika ludzkiego w szczególności:

a. samopoczucie oraz sprawność psychofizyczna operatora

b. zagrożenia jakie może nieść operacja dla osób w otoczeniu

c. potencjalne zagrożenia dla operatora i operacji ze strony osób w otoczeniu

 1. Ryzyko lotu w szczególności:

a. warunki meteorologiczne oraz widoczność i oświetlenie

b. przeszkody w tym przeszkody dla sygnału radiowego

c. źródła potencjalnych zakłóceń sygnału radiowego

d. bezpieczeństwo miejsca startu i lądowania w tym rezerwowego miejsca lądowania

 

 1. LISTA CZYNNOŚCI KONTROLNYCH DOKONYWANYCH PRZED STARTEM I PO LĄDOWANIU
 1. Przed startem:

a. ocena warunków operacyjnych

b. sprawdzenie sprawności BSP w szczególności zespołu napędowego

c. pomiar napięcia akumulatorów

d. załączenie aparatury RC

e. załączenie zasilania BSP

f. sprawdzenie linku RC i telemetrii

g. sprawdzenie jakości pozycjonowania GPS

h. upewnienie się czy można bezpiecznie rozpocząć procedurę startu, ostrzeżenie słowne dla osób postronnych

i. uzbrojenie silników oraz kontrola wychyłów na ziemi

j. start

 1. Po lądowaniu:

a. odłączenie zasilania

b. sprawdzenie temperatury zespołu napędowego oraz akumulatorów

c. sprawdzenie czy nie wystąpiły uszkodzenia mechaniczne statku powietrznego

 

 1. PROCEDURY I ZASADY WYKONYWANIA OPERACJI LOTNICZYCH

Operator jest zobowiązany:

 1. wykonywać operacje lotnicze bezpiecznie dla osób I mienia oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami w szczególności:

a. prowadzić operacje po uzyskaniu odpowiednich zgód w strefach gdzie jest to wymagane

b. posiadać niezbędne dokumenty

 1. przeprowadzić analizę ryzyka
 2. zapoznać się z planem

 

 1. PROCEDURY AWARYJNE:
 1. W przypadku utraty zasięgu RC w trakcie lotu:

a. czekając na załączenie systemu failsafe – RTH zająć pozycję poprawiającą zasięg radiowy

b. upewnić się, że nie ma przeszkód do powrotu BSP w procedurze RTH, jeśli są zadbać o bezpieczeństwo osób I mienia w pobliżu przeszkody

b. przełączyć tryb lotu na ALTHOLD

c. po odzyskaniu kontroli prowadzić operację dalej

 1. W przypadku uszkodzenia zespołu napędowego w trakcie lotu

a. natychmiast lądować w najbliższym miejscu nie zagrażającym bezpieczeństwu osób I mienia

b. ostrzec osoby w pobliżu BSP o awarii I nakazać odsunięcie się na bezpieczną odległość

 

Czarny piatek

Również u Nas rozpoczął się Czarny Piątek! Zapraszamy do kontatu.

 

Yuneec Breeze 4K #dronselfie

Przyszłość w garści

Yuneec Breeze to prawdziwa rewolucja w świecie dronów. Jest to pierwszy na świecie dron selfie, który możesz zabrać ze sobą wszędzie aby uwiecznić najważniejsze chwile. Breeze jest kompaktowych rozmiarów, przekątna to zaledwie 24 cm a waga to niecałe 400 g, jest to najmniejszy dron na świecie, który posiada funkcję nagrywania wideo w jakości 4K, podgląd na żywo, oraz z którego lot jest wspomagany poprzez system GPS oraz IPS.

Ultra wysoka jakość (UHD)

Breeze wyposażony został w kamerę pozwalającą na nagrywanie materiałów w jakości Ultra HD (4K), dzięki tak wysokiej rozdzielczości każdy moment będzie szczególny i szczegółowy. Dodatkowo chipset umbrella zapewnia najwyższą jakość nagrań oraz zdjęć. Ponadto dron posiada elektroniczną stabilizację obrazu, matrycę CMOS o rozdzielczości 13 MPx, szeroki 117 st. kąt widzenia oraz różne tryby balansu bieli. 

   Wiele możliwości

Model Breeze nie potrzebuje osobnej aparatury aby nim sterować, jedyne czego potrzebujesz to smartfon/tablet z systemem iOS lub Android. Bezpłatna aplikacja Breeze Cam pozwala na wygodne i intuicyjne sterowanie dronem a dzięki wielu trybom lotu dron może latać i nagrywać materiały praktycznie bez Twojej pomocy. Aplikacja posiada do dyspozycji 5 trybów lotu. 

Pierwszy tryb - Pilot, pozwala na pełną kontrolę nad dronem, a dzięki wygodnym joystickom oraz suwakowi kąta nachylenia kamery, lot dronem jest wyjątkowo łatwy i bezpieczny.

Drugi tryb - Selfie, pozwala proste wykonanie zdjęć typu selfie lub materiału wideo. Wystarczy, że ustalisz pozycję drona poprzez suwak wysokości i odległości, a resztę za Ciebie wykona Breeze.

Trzeci tryb - Orbit, umożliwia dronowi lot dookoła Ciebie lub wokół innych obiektów, wystarczy że ustawisz drona na pozycji w której chcesz aby wystartował i naciśniesz przycisk, a Breeze zacznie wykonywać lot w okręgu. Dodatkowo możesz wybrać w którą stronę ma zacząć (zgodnie ze wskazówkami zegara lub na odwrót) Ponadto możesz zatrzymać lot w dowolnym momencie wykonywanego okrążenia.

Czwarty tryb - Journey, za pomocą ustawień kąta nachylenia kamery Breeze ustala plan lotu, a gdy naciśniesz przycisk start to dron odlatuje od Ciebie po czym powraca.

Piąty tryb - Follow Me, to wyjątkowo przydatny tryb lotu dla osób aktywnych. Wystarczy, że odlecisz dronem na wybraną przez siebie odległość i po wciśnięciu przycisku start, Breeze zacznie Cię śledzić gdziekolwiek pójdziesz.

Tryb - Return Home, gdy akumulator jest bliski rozładowaniu lub gdy chcesz zakończyć lot, wystarczy, że naciśniesz przycisk return home, a Breeze wróci do Ciebie i delikatnie wyląduje.

 

Bezpieczeństwo

Maksymalne bezpieczeństwo podczas lotu zapewnia wbudowane czujniki IPS oraz nadajnik GPS. Lot wewnątrz budynków jest nadzorowany poprzez czujniki IPS (indoor positioning system, z kolei lot na zewnątrz nadzorowany jest poprzez system GPS. Ponadto gdy akumulator jest bliski rozładowania wystarczy nacisnąć przycisk return home aby bron sam wrócił i wylądował. Oprócz powrotu model także sam startuje, wystarczy, że naciśniesz przycisk start. Aby latać Breeze nie jest wymagana żadne doświadczenie z dronami, pełna stabilizacja sprawia, że już Twój pierwszy lot będzie płynny i przyjemny. W zestawie znajduje się także osłona na śmigła która chroni je przed przypadkowym uszkodzeniem.

   Wszystko w jednym

Selfiestick - za krótki, kamera - za mały kąt widzenia , aparat - zbyt mało mobilny,  - Breeze eliminuje wszystkie wady tych urządzeń i sprawia, że uwiecznianie niezapomnianych chwil jest jeszcze prostsze. Breeze przyda się podczas wakacyjnego wypadu, podczas spotkań z przyjaciółmi, na imprezie, podczas pokonywania sportowych wyzwań i w wielu innych sytuacjach.

Podziel się chwilą

Aplikacja Breeze Cam nie tylko pozwala na wygodne i łatwe sterowanie dronem, ale także na dzielenie się ze znajomymi swoimi wyjątkowymi chwilami. Wszystkie wykonane zdjęcia i filmy możesz natychmiast udostępnić na Facebooku, Instagramie, Twitterze, Youtubie, lub poprzez aplikację WhatsApp.

Łatwy i bezpieczny transport 

Niewielkich wymiarów opakowanie ułatwia transport modelu. W opakowaniu zmieści się dron wraz z kompletnym wyposażeniem oraz akcesoriami. Opakowanie jest wykonane z solidnych materiałów, także nie musisz się obawiać o uszkodzenia powstałe w wyniku transportu. 

   Specyfikacja

Dron

Czas lotu12 minut

Akumulator3S 11,1 V 1150 mAh LiPo

Wymiary (bez osłony)196 x 196 x 65 mm

Wymiary (z osłoną)327 x 327 x 65 mm 

Maksymalny zasięg
100 m

Szybkość obrotu85°/s

SilnikiBezszczotkowe 4 x 2206 kV 

Maksymalna prędkość wznoszenia1 m/s

Maksymalna prędkość5 m/s

PozycjonowanieOptyczne + GPS

Pamięć wewnętrzna16 GB

 

Kamera

Zakres ruchu0 - 90 stopni

Czujnik1/3.06 CMOS

Efektywne pixele13 MPx

StabilizacjaElektroniczna

Tryby wideoUltra HD (4K): 3840 x 2160 / 30 kl/s (480p 30 kl/s - podgląd) 
1080p HD: 1920 x 1080 / 30 kl/s + stabilizacja (720p - podgląd) 
720p HD: 1280 x 720 / 60 kl/s + stabilizacja (720p 30 kl/s - podgląd) 

Rozdzielczość zdjęć4K 4160 x 3120 (13 MPx)

Format zdjęćJPEG

Tryby widokuNaturalny / Saturacja / RAW / Noc

Kąt widzenia117 stopni

Ekspozycja-2.0 - 2.0

Prędkość migawki1/30 - 1/8000 s

Balans bieliAuto / Sunny / Sunrise / Sunset / Cloudy / Glowing / Tungsten light / Wyłączony

 

Aplikacja

Częstotliwość5 GHz WiFi

DostępnośćApp Store / Google Play

System operacyjnyiOS 8.0 lub wyżej / Andoird 4.2.2 lub wyżej

Zasięg100 m

JęzykAngielski

 

W zestawie

Dron Breeze

Śmigła (2 komplety) + osłona

Akumulator

Ładowarka

Pudełko do transportu

 

Multimedia

 

 

IRON SKY partnerem GISDay w Koninie

W miniony piątek na GIS Day w Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie mieliśmy przyjemność udzielić wykładu nt. Bezzałogowych Systemów Latających, ich zastosowania w m.in. geodezji, budownictwie itp, przyszłości oraz prognozach dla rynku dronów.

Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie!

Więcej na stronach:

http://konin.naszemiasto.pl/artykul/zsb-i-ksztalcenia-zawodowego-w-konin...

http://wkonin.pl/go.live.php/PL-H167/aktualnosci/28347/dzien-systemow-in...

https://www.facebook.com/zsbkonin

https://www.facebook.com/technikumgeodezyjneKonin

Nowy DJI Phantom 4 Pro - jeszcze sprytniejszy?

Chiński DJI ma już ugruntowaną pozycję wśród producentów dronów. Swoją ostatnią prezentacją raz jeszcze dał do zrozumienia dlaczego. Pokazał nową wersję flagowego Phantoma 4 oraz nową generację profesjonalnego modelu Inspire. Nie tak dawno pojawił się DJI Matrice 600 dla profesjonalnych użytkowników, później DJI Mavic odkrył nowy segment mini dronów... a teraz wracamy do średniej półki.

DJI Phantom 4 na rynku jest troszkę ponad rok, a już doczekał się update do wersji Pro. Co tam znajdziemy? Lepszą kamerę, bardziej zaawansowany system unikania przeszkód i dodatkowe tryby lotu, czy też dłuższy czas pracy. Jakie zatem są różnice między Phantom 4, a Phantom 4 Pro? Do rzeczy zatem!

Co nowego w wersji "Pro" ?

KAMERA

Phantom 4 Pro oddaje do dyspozycji użytkowników 1-calowy sensor CMOS i możliwość robienia zdjęć statycznych o rozdzielczości 20 Mpix. DJI chwali się też, że nowy PH4Pro ma:

 • większy zakres dynamiczny,
 • opcję regulacji przysłony,
 • tryb seryjny 14 zdjęć na sekundę ,
 • wideo slow motion w tempie 60 kl./s.

Różnice między Phantom 4 a Phantom 4 Pro

UNIKANIE PRZESZKÓD I AKUMULATOR

Wersja Pro jest w stanie analizować całe swoje otoczenie dookoła w 360 stopniach, co daje użytkownikowi jeszcze większe bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że wykrywanie przeszkód nie działa w trybie sport i dużych prędkościach. Jak już mowa o prędkościach, to nowy Phantom 4 Pro może omijać przeszkody w prędkości aż 50km/h (w poprzedniej wersji było to 35 km/h). Czas pracy akumulatora został wydłużony o 5 minut z 25 do 30 minut, co realnie oznacza, że dron polata zimą z do 18 minut, latem z 25 bez wariowania J

NOWY KONTROLER

Chińczycy popracowali też nad nowym kontrolerem dla odświeżonej wersji PH4. Tutaj zupełna nowość, DJI w tym projekcie odeszło od konieczności podłączenia zewnętrznego urządzenia np. smartfona, tabletu na rzecz zintegrowanego wyświetlacza wbudowanego w aparaturę RC. Jest oczywiście opcja zakupu standardowej aparatury. Czy to dobre rozwiązanie? Jak myślicie?

CENA?

Jak narazie będzie oscylować w granicach 7 499 zł brutto

GDZIE KUPIĆ?

W dobrym sklepie specjalizującym się w sprzedaży dronów. Prowadzimy sklep, serwis dronów i certyfikowaną placówkę szkolącą pilotów dronów. Zapraszamy na fanpage Naszego sklepu https://www.facebook.com/dronsklep/ oraz bezpośrednio na www.dronsklep.ironsky.pl

Zespół IRON SKY RPAS Technology

✉ Email: biuro@ironsky.pl
☎ Darek: 519-410-610
☎ Kuba: 663-944-151

DJI Inspire 2 - piszemy co nowego!

Chiński DJI ma już ugruntowaną pozycję wśród producentów dronów. Swoją ostatnią prezentacją raz jeszcze dał do zrozumienia dlaczego. Pokazał nową wersję flagowego Phantoma 4 oraz nową generację profesjonalnego modelu Inspire.

DJI Inspire 2 – co nowego?

Nie ma co ukrywać, z wyglądu na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od jedynki. Konstrukcja nadal jest oparta na ramie H, która w trakcie lotu składa się by usunąć podwozie sprzed obiektywu. Podstawowa różnica to wykonanie ramy ze stopu aluminium, po to by zredukować masę BSP, aby ocalić cenne sekundy lotu.

ironsky.pl Inspire 2 różnice

PRĘDKOŚĆ I AKUMULATORY

Druga zauważalna różnica, to zwiększenie maksymalnej prędkości koptera do 108 km/h! WOW! Poza tym przyspieszono też wznoszenie i opadanie w Inspire 2.  Na duuuży plus zasługuje rozwiązanie znane już np. z Dji Matrice 600, gdzie możemy zaaplikować aż 6 akumulatorów jednocześnie, tutaj prducent umożliwił opcję wykorzystania jednocześnie 2 pakietów zasilających, dzięki czemu możemy uzyskać aż 27 minut lotu.

CZUJNIKI

W jedynce nie było problemów z unikaniem przeszkód, ale Inspire 2 ma już czujniki również u góry, co zwiększa bezpieczeństwo przy wznoszeniu się np. przy drzewach, ale też w obiektach zamkniętych, zadaszonych. Reasumując: Inspire 2 rozróżnia przeszkody przed, pod oraz nad sobą.

DODATKOWA KAMERA FPV

Myślę, że wielu z Nas ucieszyła druga kamera FPV, dzięki czemu operator drona ma cały czas podgląd na trasę lotu nawet jeśli kamera operatora gimbala jest obrócona nawet o 180 st. Przypomnijmy zatem, że DJI Inspire 2 tak jak poprzednia wersja może być sterowany za pomocą 2 aparatur, czyli przez 2 operatorów. Jeden do lotu, drugi do kontroli kamery i gimbala. Co Ty na to?

ironsky.pl dronsklep drony róznica między Inspire 1 Inspire 2

KAMERA GŁÓWNA

Tutaj mamy do wyboru:

 • X4S - jednocalowa matryca 20 Mpx, 4K przy 60 kl/s
 • X5S - jest to tak naprawdę cały aparat z matrycą Mikro Cztery Trzecie, z możliwością podłączania zewnętrznych obiektywów. Kamera rejestruje obraz 5.2K (30 kl/s), 4K (60 kl/s), wspiera CinceCore 2.0, standardy H.264 i H.265, oraz zdjęcia RAW.

CENA?

Jak narazie będzie to około 14 999 PLN

GDZIE KUPIĆ?

W dobrym sklepie specjalizującym się w sprzedaży dronów. Prowadzimy sklep, serwis dronów i certyfikowaną placówkę szkolącą pilotów dronów. Zapraszamy na fanpage Naszego sklepu https://www.facebook.com/dronsklep/ oraz bezpośrednio na www.dronsklep.ironsky.pl

Zespół IRON SKY RPAS Technology

✉ Email: biuro@ironsky.pl
☎ Darek: 519-410-610
☎ Kuba: 663-944-151

 

Zaktualizowane wnioski w zakresie uzyskiwania i wymiany świadectw kwalifikacji UAVO

↘ W związku ze zmianą przepisów w zakresie świadectw kwalifikacji dostępne są zaktualizowane wnioski w zakresie uzyskiwania i wymiany świadectw kwalifikacji UAVO. Do użytku nowe druki wchodzą w dniu 6.11.2016 r.

↘ Są one już dostępne na stronie ULC:

http://ulc.gov.pl/pl/drony/4003-swiadectwa-kwalifikacji-egzaminy

ulc-stopka.jpg

NOWE ROZPORZADZENIE WS. SWIADECTW KWALIFIKACJI

➡ NOWE ROZPORZĄDZENIE WS. ŚWIADECTW KWALIFIKACJI!

Tak, tak, rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 19 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacji to już kolejne rozporządzenie po tym z 8 sierpnia dotyczącym dronów - pisaliśmy o tym TUTAJ.

Nowe rozporządzenie w sprawie Świadectw Kwalifikacji zostało ogłoszone wczoraj 6.10.2016, a zatem zacznie obowiązywać od 5 listopada 2016.

Do pobrania tutaj: 

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1630

Zachęcamy do przeczytania rozporządzenia, bo zajmuje tylko 11 stron A4, z czego właściwego tekstu ze zmianami jest połowa, więc jeśli chcesz mieć zaktualizowaną wiedzę przeczytaj koniecznie :)

CO SIĘ ZMIENIŁO?

 

1. ZMIANY UPRAWNIEŃ PODSTAWOWYCH I DODATKOWYCH

w § 32 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

„4. Szkolenie lotnicze w celu uzyskania uprawnienia dodatkowego określającego kategorię oraz masę startową statku powietrznego, wpisanego do świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, może odbywać się metodą samokształceniaprzy uwzględnieniu zakresu wiedzy i umiejętności wymaganych dla tego uprawnienia określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia.”

O co chodzi? A no o to, że jeśli masz już nowe uprawnienienie VLOS lub BVLOS, to masz możliwość zrobić sobie dodatkową kategorię BSP UAV(A), UAV(MR), UAV(H), UAV(AS), UAV(O) albo zwiększyć MTOM na zasadach samokształcena no i bez dodatkowych kosztów związanych z odbyciem szkolenia.

 

2. WYMIANA ŚWIADECTW KWALIFIKACJI NA NOWE

§ 2. 1. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego dokonuje, na wniosek członka personelu lotniczego, wymiany jego świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, zwanego dalej „świadectwem kwalifikacji operatora (UAVO)”, i uprawnień do niego wpisanych, wydanych na podstawie rozporządzenia zmienianego w § 1, na świadectwa kwalifikacji i uprawnienia do nich wpisane na warunkach określonych w ust. 4.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się najpóźniej 30 dni przed upływem ważności uprawnienia podstawowego wpisanego do świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO).

3. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, podaje się imię i nazwisko, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, obywatelstwo, adres zamieszkania, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wnioskującego.

4. Wymiana, o której mowa w ust. 1, może nastąpić najpóźniej:
1) w dniu upływu ważności uprawnienia podstawowego wpisanego do świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO);
2) w dniu upływu ważności uprawnienia podstawowego, które zostało wpisane do świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO) jako ostatnie – w przypadku gdy do świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO) jest wpisane więcej niż jedno uprawnienie podstawowe.

W skrócie? Należy złożyć wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego ✈ w celu otrzymania nowego Ś.K. w terminie najpóźniej na 30 dni przed upływem ważności uprawnienia podstawowego. W nowym Ś.K. będziecie mieli naniesione poprawki z przedziałami wagowymi i wpisami, o czym mowa za chwilę w pkt 3 zmiany kategorii BSP i wagi MTOM.

 

3. ZMIANY KATEGORII BSP I WAGI MTOM

Podsumowując temat  zmian kategorii i wagi jednym zdaniem, zmiany wyszły na lepsze. Z pewnością mogą budzić kontrowersje zapisy traktujące o tym, że od razu dostajesz urawnienia na wszystkie bezzałogowce mając uprawnienia np. na sam MR, ale to już inna historia :)

I kategoria wagowa:

UAV(A), UAV(MR), UAV(H), UAV(AS), UAV(O) < 2kg —> UAV < 5kg

PRZYKŁAD:

Czyli, jeśli KIEDYŚ zdawałeś/aś np. na DJI Phantom 1,2,3,4, to otrzymałeś/aś uprawnienia MR do 2kg, a zgodnie z nowym rozporządzeniem TERAZ masz uprawnienia na wszystkie UAV (wielowirnikowce, samoloy, helikoptery, aerostaty) do 5kg

II kategoria wagowa:

UAV(A) od 2 do 7kg lub od 7 do 25kg –> UAV < 5kg i UAV(A) < 25kg

UAV(MR) od 2 do 7kg lub od 7 do 25kg –> UAV < 5kg i UAV(MR) < 25kg

UAV(H) od 2 do 7kg lub od 7 do 25kg –> UAV < 5kg i UAV(H) < 25kg

UAV(AS) od 2 do 7kg lub od 7 do 25kg –> UAV < 5kg i UAV(AS) < 25kg

UAV(O) od 2 do 7kg lub od 7 do 25kg –> UAV < 5kg i UAV(AS) < 25kg

PRZYKŁAD:

Czyli, jeśli KIEDYŚ zdawałeś/aś np. na DJI Inspire itp lub innym cięższym sprzętem, to otrzymałeś/aś uprawnienia MR do 7kg, a zgodnie z nowym rozporządzeniem TERAZ masz uprawnienia na MR do 25 kg oraz DODATKOWO na wszystkie UAV (wielowirnikowce, samoloy, helikoptery, aerostaty) do 5kg

III kategoria wagowa

UAV(A) od 25 do 50kg lub od 50kg –> UAV < 5kg i UAV(A) < 150kg

UAV(MR) od 25 do 50kg lub od 50kg –> UAV < 5kg i UAV(MR) < 150kg

UAV(H) od 25 do 50kg lub od 50kg –> UAV < 5kg i UAV (H) < 150kg

UAV(AS) od 25 do 50kg lub od 50kg –> UAV < 5kg i UAV(AS) < 150kg

UAV(O) od 25 do 50kg lub od 50kg –> UAV < 5kg i UAV(AS) < 150kg

PRZYKŁAD:

Czyli, jeśli KIEDYŚ zdawałeś/aś np. na monstrualnej maszynie o wadze powyżej 25 kg, to otrzymałeś/aś uprawnienia MR do 50kg, a zgodnie z nowym rozporządzeniem TERAZ masz uprawnienia na MR do 150 kg oraz DODATKOWO na wszystkie UAV (wielowirnikowce, samoloy, helikoptery, aerostaty) do 5kg

Poza tym znika kategoria „O”, czyli „inny bezzałogowiec” a zostaje zastąpione uprawnieniem na „AS”, czyli aerostaty (balony i sterowce).

 

4. KONIEC SAMOKSZTAŁCENIA - UAVO TYLKO PO ODBYCIU KURSU

„1.3.1.1. Uprawnienie VLOS wpisuje się do świadectwa kwalifikacji operatora (UAVO) po ukończeniu szkolenia teoretycznego i szkolenia praktycznego oraz zdaniu egzaminu państwowego przed egzaminatorem komisji egzaminacyjnej w zakresie wymaganym dla tego uprawnienia.”

 

Po więcej sprawdzonych i rzetelnych informacji zapraszamy na szkolenia operatorów RPA do Naszego ośrodka IRON SKY wpisanego do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego ✈ pod Nr 186RPS-04/2016 uprawnionym do przeprowadzania szkoleń: VLOS, BVLOS, INS.

Pozdrawiamy

Zespół IRON SKY

✉ Email: biuro@ironsky.pl
☎ Darek: 519-410-610
☎ Kuba: 663-944-151

 

NOWE ROZPORZADZENIE W SPRAWIE DRONOW

 

No i jest. Mowa rzecz jasna o nowym rozporządzeniu dotyczącym dronów. Nowa treść została ogłoszona wczoraj 23 sierpnia 2016, zatem jest to całkiem świeży NEWS. 

Dokładnie nazywa się to tak jak widzisz na powyższym screenie, czyli: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Rozporządzenie to wejdzie w życie 7 września, czyli po 14 dniach od ogłoszenia.

Całość zajmuje niecałe 9 stron, dlatego jeśli chcesz być na bieżąco i hasła bezpieczeństwo w powietrzu i odpowiedzialność nie są Ci obce, to poświęć chwilę i przeczytaj rozporządzenie, które ściągniesz pod tym adresem:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1317/D2016000131701.pdf

Jako, że jesteśmy Rejestrowanym Ośrodkiem Szkolenia RPAS i w głównej mierze w pracy mamy do czynienia z UAVO, skupiliśmy się na wybraniu co ważniejszych treści dotyczących lotów VLOS (komercyjnych), czyli innych niż rekreacyjne lub sportowe. I tak, w dużym skrócie z ciekawszych zapisów mamy:

 • operator lub obserwator utrzymuje kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem z bezzałogowym statkiem powietrznym
 • zapewniając w każdej fazie lotu bezpieczną odległość poziomą od osób, mienia, pojazdów, obiektów budowlanych, czyli nie ma określonych odległości dla UAVO, ale 
 • za wszystko odpowiedzialny nadal (i dobrze) jest operator UAV, za wszystko, czyli np. postępowanie w sytuacjach niebezpiecznych, uwzględnienie warunków meteorologicznych, zapewnienie ciągłej i pełnej kontroli lotu...
 • jeśli latasz w BSP o wadze do 25 kg i do wysokości nie większej niż 100 m AGL w strefie kontrolowanej lotniska (np. CTR EPPO, czyli Poznań Ławica) lub w strefie ruchu lotniskowego ( np. ATZ EPPK, czyli Strefa ruchu nadlotniskowego Poznań-Kobylnica) w odległości większej niż 6km od granicy lotniska MOŻESZ LATAĆ BEZ ZGŁOSZENIA
 • co ciekawe loty BSP (Bezzałogowy Statek Powietrzny) o masie nie większej niż 0.6kg mają sporo przywilejów i takiego lotu w CTR (strefa kontrolowana lotniska) zgłaszać nie trzeba trzymając się zasady: wysokość do 30m AGL lub najwyższej przeszkody terenowej (w tym drzew) będącej w promieniu 100m od operatora i minimum 1 km od granicy lotniska poza terenem obiektów chronionych przez strefę P (strefa zakazana)

Jeśli chodzi o nowe wymagania dla operatorów BSP, to pojawiło się to, o czym wspominaliśmy już na Naszych szkoleniach UAVO, czyli:

 • umieszczenie tabliczki znamionowej na dronie z nazwą właściciela, do którego należy BSP
 • posiadanie świateł ostrzegawczych do lotów nocnych (30 min przed wschodem i 30 po zachodzie słońca) i co ważne światła muszą być widoczne również z góry, tak aby pilot samolotu mógł Cię zauważyć, zapis ten nie dotyczy lotów w zamkniętych obiektach budowlanych
 • posiadanie odpowiednio zaprogramowanej funkcji FailSafe
 • noszenie kamizelki ostrzegawczej w trakcie wykonywania czynności lotniczych (tak, tak, chodzi o te odblaskowe "żarówy", w których latamy na szkoleniach)
 • posiadanie do wglądu (na żądanie Prezesa ULC) instrukcji operacyjnej zawierającej konkretne dane takie jak: 

a) dane podmiotu świadczącego usługi lotnicze,
b) wykaz wykorzystywanych bezzałogowych statków powietrznych,
c) dane personelu ze wskazaniem posiadanych przez personel uprawnień,
d) proces analizy ryzyka wykonywanych operacji lotniczych w odniesieniu do wykorzystywanych bezzałogowych
statków powietrznych,
e) listę czynności kontrolnych dokonywanych przed startem i po lądowaniu,
f) procedury i zasady wykonywania operacji lotniczych,
g) procedury awaryjne;

Dla jasności powyższe wymogi nie dotyczą państwowych lotów BSP oraz w przypadku wykonywania lotów w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego
państwa i jego porządku konstytucyjnego przez służby specjalne, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu

Na początku opisano też dla jasności parę użytych w rozporządzeniu określeń. Poniżej oryginalna treść kilku z nich:

obserwator – osobę wyznaczoną przez operatora, która poprzez obserwację wzrokową modelu latającego nieuzbrojonym okiem pomaga operatorowi w określaniu położenia w przestrzeni powietrznej modelu latającego oraz w zapewnieniu bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób, zwierząt lub mienia;

operator – osobę zdalnie pilotującą model latający;

kamizelka ostrzegawcza – odzież ostrzegawczą o intensywnej widzialności w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym noszoną na odzieży wierzchniej;

kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem – obserwację wzrokową prowadzoną przez operatora lub obserwatora bezzałogowego statku powietrznego bez pomocy przyrządów optycznych, z wyłączeniem szkieł korekcyjnych noszonych w celu korekcji posiadanej wady wzroku;

szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi, dostosowaniu zachowania operatora lub zabezpieczenia i przystosowania miejsca startu i lądowania bezzałogowego statku powietrznego lub terenu, nad którym lot się odbywa, do warunków i sytuacji zmieniających się podczas wykonywania lotu, w stopniu umożliwiającym bezpieczne wykonanie lotu;

operacje w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS – (Visual Line of Sight Operation) – operacje, w których operator lub obserwator bezzałogowego statku powietrznego utrzymują bezpośredni kontakt wzrokowy z bezzałogowym statkiem powietrznym.

Na koniec skrótowa informacja dla osób bez UAV, które chciałyby polatać rekreacyjnie będąc w zgodzie z prawem:

 • nie polatasz w strefach R, czyli miastach powyżej 25 tys mieszkańców, bo jest zapis że musisz

zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu

 • poza tym musisz zachować 

odległość poziomą nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora;

UWAGA! No ale jeśli chcesz polatać sprzętem o masie poniżej 0,6 kg to Cię to nie dotyczy! Jupi! :) Czyli wszystkie zabawki „marketowe”, sprzęty typu Syma X5, większość dronów wyścigowych nie objęte są powyższymi ograniczeniami.

Po więcej sprawdzonych i rzetelnych informacji zapraszamy na szkolenia operatorów RPA do Naszego ośrodka IRON SKY wpisanego do ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego ✈ pod Nr 186RPS-04/2016 uprawnionym do przeprowadzania szkoleń: VLOS, BVLOS, INS.

http://ironsky.pl/szkolenia-uavo

Pozdrawiamy

Zespół IRON SKY

✉ Email: biuro@ironsky.pl
☎ Darek: 519-410-610
☎ Kuba: 663-944-151

YUNEEC TYPHOON H w pytaniach i odpowiedziach

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami o TYPHOONA H

1.Jaki jest efektywny zasięg wykrywania przeszkód przez wbudowane sonary?
Efektywny zasięg wbudowanych ultradźwiękowych czujników to 1,5 metra gdy tryb lotu to Anioł lub inteligentny. Typhoon H musi być w trybie Turtle aby sensory działały. 

2.Jaki jest efektywny zasięg Typhoona H?
Efektywny zasięg w wersji europejskiej CE to ok. 1,6km

3. Jak zrobić aktualizację oprogramowania w Typhoon H?

4.Jak działa funkcja Powrotu do domu? 
Po wybraniu opcji powrót do domu, nasz Typhoon H wróci w miejsce gdzie aktualnie znajduje się nadajnik a nie tam gdzie wystartował. Ponadto w czasie powrotu można kontrolować drona aby przy lądowaniu uniknąć zderzenia z przedmiotami itp. 

5.Co daje "Geo Fence" i wbudowane bezpieczne tryby lotu? 
Wbudowany GPS w trakcie lądowania tworzy inteligentne koło wokół operatora i ląduje ok 8 metrów od niego, jest mozliwość także stworzenia geo bariery która nie pozwoli się zbliżyć na bliżej niż 91metrów do operatora. Typhoon H jest zaprogramowany zgodnie z przepisami, przez co nie uniesiemy się wyżej niż 122m, dzięki temu nie musimy się martwić że naruszymy strefę lotów lub złamiemy prawo. 

6.Jakie korzyści są z wbudowanych sześciu silników? 
W Typhoonie H możemy spotkać się z sześcio-wirnikowym systemem napędowym dzięki czemu ogólne funkcje i osiągi hexacoptera znacznie się poprawiły. Został także wyposażony w system Fail safe, jeśli jeden z silników ulegnie awarii pozostałe zwiększą ciąg tak aby Typhoon H nadal pozostał stabilny i mógł bezpiecznie wylądować. 

7. Czy gimbal ma nieograniczony zakres ruchów dzięki osi 360°?
Tak, Gimbal może wykonać pełny obrót, nie jest blokowany przez kable itp. umożliwia to tworzenie niesamowitych panoramicznych zdjęć i filmów.

8.Jakie są korzyści ze składanego podwozia? 
Typhoon H posiada składane podwozie w czasie lotu dzięki czemu nic nie ogranicza naszego pola widzenia z kamery w trakcie nagrywania. 

9.Jakie są korzyści z zastosowanych śmigieł quick release? 
Śmigła Typhoona H są wykonane w technologii quick release dzięki czemu montaż i demontaż są banalne i nie przysporzą problemów nawet amatorom latania. 

10.Jakiej aparatury używa Typhoon H i jakie są jej najważniejsze cechy?
Hexacopter współpracuje z aparaturą ST16. Aparatura ST16 to w pełni spersonalizowana stacja naziemna z wbudowanym nadajnikiem i odbiornikiem która daje nam pełną kontrolę nad statkiem powietrznym. 

Za pomocą wbudowanych funkcji w trakcie lotu możemy wykonywać zdjęcia, nagrywać filmy, na 7 calowym dotykowym wyświetlaczu mamy podgląd na żywo z kamery w jakości HD. Aparatura pracuje na systemie Android.

11.Jak działa tryb drużynowy w Typhoonie H? 
W trybie drużynowym jedna osoba może sterować hexacopterem a druga samą kamerą, każdy musi posiadać swoją aparaturę lub pilot wizzard który można zakupić w sklepie www.dronsklep.ironsky.pl

12. Czy do kamery CGO3+ zostały wprowadzone modyfikacje?
CGO3+ ma wbudowany nowy szklany obiektyw, ponadto 3osiowy gimbal rejestruje niezwykle czyste i nieporuszane video dzięki nowemu systemowi stabilizacji. Kamera jest obracana w 360°, posiada szeroki kąt widzenia 115°, obiektyw o stałej ostrości i zintegrowany moduł wideo który przekaże obraz na żywo w jakości HD na naszą aparaturę. 

13. Jaki jest czas lotu? 
Czas lotu to około 22 minut jeśli przez cały czas filmujemy.

14.jaka jest prędkość lotu? 
Maksymalna prędkość to 10m/s w trybie Anioł i 6m/s w trybie smart. Typhoon H wznosi się z maksymalną prędkością 5m/s a opada z prędkością 3m/s. 

15.Czym różni się Typhoon H od Typhoona 4k? 
Nowym systemem wizji wideo, czujnikami ultradźwiękowymi wykrywającymi przeszkody co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas lotu. Różnią się trybami lotów, funkcją chowanego podwozia a także kamerą która w modelu H może obracać się o 360°.

16. Czy mogę zamocować osłony do Typhoona H?

Tak, są już dostępne osłony do tego modelu. Poniższy film przedstawia ich montaż oraz demontaż.

17.Czy Typhoon H jest gotowy do modyfikacji? 
To modułowa konstrukcja która pozwala na dodanie autoryzowanych dodatków. Dodatkowe wyposażenie wymaga kalibracji aby hexacopter mógł bezpiecznie unieść się w powietrze. 

18.Dlaczego w nazwie jest "H"? 
H to skrót od Hexacopter, Typhoon H jest wyposażony w sześć silników.

19.Czy Model H różni się wagowo od modelu 4K? 
Tak, model H jest większy i cięższy od poprzednika. 

20.Czy Typhoona H można złożyć?
Nowoczesne śmigła pozwalają na szybki ich demontaż, każde ramię można złożyć dzięki czemu rozmiar złożonego hexacoptera jest na tyle mały że zmieści się w prawie każdym miejscu. 
Dzięki fabrycznemu plecakowi podróżowanie z Typhoonem H jest bardzo proste! 

21.Jakie tryby lotu posiada Typhoon H?
Poniższa grafika i filmy powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

Jak działa "Orbit Me" w Yuneec Typhoon H?

Jak działa "Watch Me/Follow Me" w Yuneec Typhoon H?

Jak działa "POI (Point Of Interest)" w Yuneec Typhoon H?

20.Gdzie warto kupić Yuneec Typhoon H?
W dobrym sklepie modelarskim. Ten model kupisz u Nas, a przy odbiorze osobistym otrzymasz GRATIS szkolenie produktowe z Typhoon H o wartości 300 PLN.

www.dronsklep.ironsky.pl

Na koniec stary już CES 2016 Teaser

Źródło informacji: http://www.yuneec.com

Z cyklu "Piszą o Nas"- FORBES

W czerwcu 2016 roku mieliśmy przyjemność współtworzyć materiał techniczny o dronach dla magazynu FORBES. W artykule przeczytasz m.in. o systemie monitoringu dronów, zastosowaniach, rozwoju i prognozach dla branży bezzałogowych systemów latających. Materiał zaczyna się od strony 118.

 

 

Liczba ważnych świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego w Polsce

Bezzałogowe statki powietrzne, popularnie nazywane dronami, szturmem zdobywają popularnośc na całym świecie. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym ze śwaitowych liderów w tej dziedzinie, aktualnie mamy aż 2500 operatorów UAV / pilotów RPAS, co stawia nas w czołówce zaraz za Japonią, Francją i USA. Nikogo nie dziwi już popularność dronów, a ich dostępność jest coraz większa. Mnożą się też zastosowania UAV, szczególnie widoczne w gospodarce w dziedzinach takich jak rolnictwo (np. opryski, termowizja), transport (np. logistyka), bezpieczeństwo (np. monitoring, poszukiwania, służby mundurowe), media (np. reklamy, telewizja), rozrywka (np. drony wyścigowe), ubezpieczenia (np. dokumentacja zniszczeń popowodziowych) czy energetyka (inspekcje).

liczba operatorów dronów i świadectw UAVO w Polsce

Powyższy obrazek prezentuje lawinowy przyrost operatorów w Polsce, sam Urząd Lotnictwa Cywilnego Można już śmiało powiedzieć, że każdego dnia będzie przybywać operatorów BSP (bezzałogowych statków powietrznych), jeśli też chcesz zostać jednym z nich zajrzyj tutaj, a jeśli szukasz swojego pierwszego drona tutaj.

Wraz z ilością operatorów, rośnie też ilość incydentów z wykorzystaniem dronów. Jak widać na poniższej grafice w 2015r odnotowano aż 19 takich incydentów. Pamiętaj, że nie każdy dron to zabawka, a nieumiejętnie użytkowane modele latające mogą powodować poważne zagrożenie. Zatem lataj odpowiedzialnie, lataj z głową! 

liczba zdarzeń z dronami w polsce ile było wypadków dronów w polsce

Jeśli jeszcze nie masz wyobrażenia jakie obrażenia może spowodować Twój popularny quadrocopter... obejrzyj poniższe video z YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=TFR2OkH9Gto

Źródło: www.ulc.gov.pl

Strony

Zaufali Nam

tvn 24
Ubezpiecz drona
Aero festival
Leszno
ULC
Infodron
Hunters
Straż Pożarna
Świat dronów
Systemia
Straż Graniczna
Sano
Buk
Instal Compact

InfoDron

Sklep z dronami i modelami RC. Profesjonalne zdjęcia i filmy z drona. Budowa, serwis i naprawa dronów. Reklama i usługi z drona. 
Polskie Centrum Szkolenia Operatorów Dronów / Pilotów RPAS - Szkolenia UAVO Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Zielona Góra, Łódź, Leszno, Gniezno, Piła, Bydgoszcz, Warszawa.
Dariusz Wąsowicz tel: 519 410 610 | Jakub Andraszyk tel: 663 944 151 I email: biuro@ironsky.pl
2016 © Copyright www.IronSky.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie zabronione.